- Magdalena Grzebałkowska jest polską reporterką i pisarką. Jej książka Wojna i pokój znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników.
- Reporterka od lat związana jest z „Gazetą Wyborczą”.
Książki: 1945. Wojna i pokój, Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, Komeda. Osobiste życie jazzu, Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia.
Magdalena Grzebałkowska jest absolwentką historii na Uniwersytecie Gdańskim. W 1998 r. zaczęła pracę w „Gazecie Wyborczej”. Za swoje teksty reporterskie zdobyła Nagrodę im prof. Stefana Myczkowskiego (2005), Nagrodę im. St. Żeromskiego (2008, 2010) oraz Grand Press (2009).
Ma w dorobku także scenariusz do filmu „Siłaczka” (razem z reżyserką Marią Zmarz-Koczanowicz).
Jako autorka książek zadebiutowała biografią Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego (2011). Przedstawiła w niej znanego księdza-poetę w sposób daleki od jego dotychczasowych portretów w mediach. W książce Magdaleny Grzebałkowskiej ks. Jan Twardowski jest bowiem osobą dobroduszną, ale zarazem uwikłaną w komunistyczny system.
W 2014 r. ukazała się jej druga książka Magdaleny Grzebałkowskiej, Beksińscy. Portret podwójny, nagrodzona Śląskim Wawrzynem Literackim. Rok później zaś reportaż 1945. Wojna i pokój (dostępny jako ebook i audiobook), który przyniósł autorce nominacje to prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej „Nike”, a ostatecznie został wyróżniony Nagrodą im. T. Torańskiej, Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego (za opublikowany wcześniej w „Dużym Formacie” tekst Śpiewać, hitlerówy!) oraz Nagrodą Czytelników Nike.
Rok 2017 to kolejna biografia w dorobku Magdaleny Grzebałkowskiej: Komeda. Osobiste życie jazzu. W książce tej autorka przybliża czytelnikom postać znanego kompozytora oraz kulturalne życie w PRL-u, w szczególności zaś scenę jazzową.
W maju 2021 r. nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się nowa książka Magdaleny Grzebałkowskiej – reportaż historyczny Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. Tym razem autorka prześledziła losy ludzi, którym II wojna zabrała dzieciństwo, rodziny, a nierzadko również tożsamość.
Książki Magdaleny Grzebałkowskiej są wysoko oceniane przez krytyków i czytelników. Bogactwo wykorzystywanych przez nią źródeł oraz doskonały styl sprawiają, że nowości autorki szybko trafiają na listy bestsellerów literatury faktu.
Fragment e-booka 1945. Wojna i pokój można przeczytać w „Gazecie Wyborczej” >>