W temacie numeru, "Nicowanie wszechrzeczy - fizycy w labiryncie zagadek", odkryjemy tajemnice nauki fizyki i zastanowimy się, kto tym razem zostanie uhonorowany prestiżową nagrodą Nobla w tej dziedzinie. Im więcej wiemy o kosmosie, tym mniej wydaje się zrozumiały. Stare modele i teorie trzymają się jeszcze, zwłaszcza że nowych nie ma - są tylko wątpliwości i sprzeczne dane obserwacyjne. Wszystko to jednak coraz mniej sprawia wrażenie spójnego opisu Wszechświata. Mimo to co roku czekamy na fizyczne Noble w zaciekawieniem.
W sekcji "Horyzonty mgłą spowite: Co zamiast ISS? Lęk przed pustką na orbicie" przeniesiemy się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Od listopada 2000 r. stale gości astronautów i kosmonautów, którzy dbają o nią, o jej kurs i stan techniczny, przeprowadzają eksperymenty badające niemal wszystko - od promieniowania rentgenowskiego, przez uprawę roślin w kosmosie, po wpływ długotrwałej nieważkości na ludzki organizm. Jednak za 7–8 lat żywot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobiegnie końca. Jakie są prywatne i państwowe projekty nowych stacji orbitalnych? Sprawdzamy to w tym wydaniu.
Natomiast w dziale "e-Technologie: Dane osobiste zabezpieczane po nowemu" opisujemy, jak innowacje w dziedzinie ochrony danych osobowych i autentykacji wpływają na nasze życie cyfrowe. W dobie wzrastających zagrożeń cyberprzestępczości, ważne jest zrozumienie, jakie rozwiązania kryptograficzne mogą pomóc w zabezpieczeniu naszych informacji. Czy istnieją idealne rozwiązania w tym obszarze?
To tylko mała próbka tego, co znajdziesz w październikowym numerze MT!