Pierwsza monografia opisująca obecność modernizmu katolickiego w polskiej kulturze przełomu XIX i XX wieku. Autor nie tylko opowiada o osobach zaangażowanych w recepcję modernizmu, prezentuje ich inte...
Przystępne omówienie rozwoju dramatu i teatru od 1880 roku. Odpowiada m.in. na pytania: jak na rozwój dramatu wpłynęli Ibsen, Beckett, Grotowski? Co osiągnęli wielcy eksperymentatorzy? Jakie tematy ob...
Marjorie Perloff, jeden z największych autorytetów w dziedzinie krytyki literackiej, śledzi zarówno źródła, jak i ewolucję szeroko pojętej literatury modernistycznej. W swojej książce przybliża sześci...
Wincenty, modernistyczny melancholik, pogrążony w nieuleczalnym marazmie niespełnionego idealisty, z miłości do kuzynki staje się winny ludzkiej śmierci...
Studium poświęcone chińskiej literaturze poszukiwania korzeni – współczesnemu zjawisku kulturalnemu wywołanemu przez kryzys tożsamości, fascynacje modernizmem i tradycją Dalekiego Wschodu.
Studium poświęcone cielesności w prozie Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza. Autorka pracy rozpatruje wizję człowieka i rzeczywistości oraz koncepcję kultury i tożsamości w twórczości obu pisarzy.
Część druga tomu VII „Historii Muzyki Polskiej”. Opisuje sytuację kultury muzycznej od czasów PRL do schyłku XX w. Autor szeroko omawia późny modernizm i postmodernizm w polskiej muzyce współczesnej.
Monografia, która konfrontuje polskie tradycje klasyczno-romantyczne z modernizmem oraz prezentuje zjawisko neoklasycyzmu w rodzimej twórczości muzycznej XX wieku.
Biografia zdradzająca tajniki życia i twórczości artysty, który stał się legendą polskiego malarstwa i pozostawił po sobie bogatą spuściznę wciąż intrygującą kolejne pokolenia.
Wędrówka po międzywojennym Wilnie literackim. Studia historycznoliterackie na temat grupy Żagary i jej najsławniejszego przedstawiciela, Czesława Miłosza.
Złotnik i śpiewak. Leopold Staff i Bolesław Leśmian. Polski modernizm w różnych odsłonach w zbiorze studiów prof. Anny Czabanowskiej-Wróbel, badaczki literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego.