Dla miłośników powieści biblijnych starotestamentowa Księga Daniela ożywa.
„Zabiorę was w epicką podróż po Babilonii VI w. p.n.e., aby znaleźć odpowiedź na pytanie – Jak mogło wyglądać życie proroka Daniela i jego przyjaciół?
Historie ocalenia z ognistego pieca Szadraka, Meszaka i Abednego czy nadzwyczajne uratowanie Daniela w jaskini z lwami na pewno znacie choćby z książeczek dla dzieci. Co powiecie na opowieść o niewoli Babilońskiej opartej na faktach historycznych i biblijnych. Wplecione wątki fikcyjne były niezbędne, by uczynić z tej lektury powieść. Zależało mi byś się przeniósł na chwilę w czasy bałwochwalczego Babilonu, byś stojąc obok Daniela mógł poczuć z czym się zmagał, byś mógł poznać niegodziwych królów przechadzając się po pałacowych korytarzach i byś poczuł Boga, któremu nic nie wymyka się spod kontroli.
Mam nadzieję, że lektura ta wzbudzi Wasze zainteresowanie wydarzeniami rozgrywającymi się w niewoli Babilońskiej na tyle, by sięgnąć do źródła i obdarzy was odwagą w obliczu «Ognia i lwów»” – Mesu Andrews (autorka wyróżniona nagrodą Christy)
Babilonia 539 r. p. n. e.
Trudy przetrwania. Po raz pierwszy doświadczyła ich hebrajska dziewczyna prawie siedemdziesiąt lat temu, gdy Babilończycy najechali na Jerozolimę i wzięli do niewoli jej najwybitniejszych młodzieńców. Wśród czcicieli bożków i ludzi króla Nabuchodonozora, Belili przeżyła dzięki nowej tożsamości; jednak - nie bez poczucia winy i wstydu. Teraz, jako żona Daniela uważa, że jest bezpieczna i może bez obaw mieszkać w Babilonie — aż do nocy, gdy Daniel, pod eskortą, trafia do pałacu Baltazara. Ma zinterpretować tajemnicze pismo na ścianie: „Mene, mene, tekel, parsin”. Niedługo potem, wraz z najazdem armii zdobywców, ujawniają się długo skrywane tajemnice Belili.
Co panowanie Dariusza będzie oznaczało dla Daniela, człowieka modlącego się tylko do Jahwe?
Czy Daniel zginie w jaskini lwów, zanim zdąży przebaczyć żonie?
A może Bóg, który ocalił z ognistego pieca Szadraka, Meszaka i Abednego, zdoła uratować także i jego?