Olga Tokarczuk jest z wykształcenia psychologiem (ukończyła ten kierunek na Uniwersytecie Warszawskim), ale dosyć szybko związała swoje życie z pisaniem. Zaczynała jako nastolatka od poezji i opowiadań. Jej debiutem książkowym była jednak powieść "Podróż Ludzi Księgi" (1993).
Książki (ebooki i audiobooki): Empuzjon, Bieguni, Księgi Jakubowe, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Dom dzienny, dom nocny, Czuły narrator, Lalka i perła, Opowiadania bizarne
• Olga Tokarczuk to polska pisarka, laureatka Nagrody Nobla i Bookera.
• Nobel dla Olgi Tokarczuk sprawił, że jej książki dostępne w polskich księgarniach rozeszły się na pniu. W ciągu pierwszych kilku godzin po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej sprzedano kilkanaście tysięcy egzemplarzy jej książek papierowych, e-booków i audiobooków.
Olga Tokarczuk jest córką nauczycieli Wandy i Józefa Tokarczuków. Jej pierwszym mężem był wydawca Roman Fingas, z którym ma syna Zbigniewa. Obecny mąż pisarki Grzegorz Zygadło od wielu lat jest równocześnie jej menedżerem.
Olga Tokarczuk związana jest z Dolnym Śląskiem. Mieszka we Wrocławiu. Ma również dom w Krajanowie. Od 2015 r. współorganizuje Festiwalu Góry Literatury, który odbywa się w Nowej Rudzie i okolicach.
Pisarka zabiera głos nie tylko w dziedzinie literatury, lecz także ekologii, równości i praw obywatelskich. W działaniach na tych polach wspiera ją teraz Fundacja Olgi Tokarczuk.
Charakterystyczna fryzura z dredami, propagowanie wegetarianizmu i feminizmu – image Olgi Tokarczuk nie przystaje do tego, jak wyobrażalibyśmy sobie stateczną noblistkę. A jednak to właśnie na jej punkcie oszalała cała Polska, gdy 10 października 2019 r. odebrała literacką nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Ogólnopolski rozgłos Olga Tokarczuk zyskała dzięki książce Prawiek i inne czasy (1996). W powieści opowiada o mitycznej wsi położonej w centrum Polski. Książka została doceniona przez krytyków i czytelników, którzy przyznali autorce Nagrodę Literacką „Nike” Czytelników. Sytuacja powtórzyła się po premierze kolejnej powieści Olgi Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny (1998). Książka, w której pisarka wykorzystuje dolnośląską legendę o św. Kummernis i w fascynujący sposób przedstawia Kotlinę Kłodzką znalazła się również w finale dublińskiej nagrody literackiej IMPAC.
Olga Tokarczuk jest jedyną polską pisarką, którą czytelnicy uhonorowali Nagrodą „Nike” aż pięciokrotnie. W głosowaniu wygrały jeszcze: zbiór opowiadań Gra na wielu bębenkach (2002), powieść Bieguni (2007) i monumentalna historia sekty Jakuba Franka, Księgi Jakubowe (2014). Dwie ostatnie książki były także laureatkami głównego konkursu Nagrody „Nike”.
W 2009 r. wyszedł jeden z najbardziej oryginalnych polskich kryminałów – Prowadź swój pług przez kości umarłych. W tej książce Olga Tokarczuk opowiada o śledztwie w sprawie tajemniczych zabójstw myśliwych i prowadzi czytelników przez świat, w którym zwierzęta są skazane na cierpienie. Nakręcony na podstawie powieści film „Pokot” w reż. Agnieszki Holland został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem.
Międzynarodowy rozgłos przyniósł pisarce angielski przekład Biegunów (Flights). Wielowątkowa historia, której bohaterowie rozrzuceni są po całym świecie i w różnych wiekach, opowiada o fenomenie podróżowania. Za książkę Olga Tokarczuk i tłumaczka Jennifer Croft otrzymały w 2018 r. The Man Booker International Prize (Nagroda Bookera).
Już wtedy nazwisko autorki pojawiało się wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Werdykt Akademii Szwedzkiej przyznający Oldze Tokarczuk najbardziej prestiżową literacką nagrodę na świecie usłyszeliśmy 10 października 2019 r. Olga Tokarczuk otrzymała ją „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jako jej opus magnum Akademia uznała natomiast „Księgi Jakubowe”. Polacy rzucili się do księgarń, by kupować tytuły polskiej noblistki. Już w ciągu pierwszych kilku godzin rozeszło się kilkanaście tysięcy egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk. W Publio.pl „Księgi Jakubowe” dostępne są w formie ebooka i audiobooka.
Olga Tokarczuk od 1993 roku napisała dziewięć powieści:
• Podróż ludzi Księgi (1993 – Przedświt, 2019 – Wydawnictwo Literackie),
• E.E. (1995 – Instytut Wydawniczy, 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Prawiek i inne czasy (1996 – W.A.B., 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Dom dzienny, dom nocny (1998 – Ruta, 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Anna In w grobowcach świata (2006 – Znak, 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Bieguni (2007, 2015, 2019 – Wydawnictwo Literackie),
• Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009, 2017 – Wydawnictwo Literackie),
• Księgi Jakubowe (2014, 2021 – Wydawnictwo Literackie),
• Empuzjon (2022 – Wydawnictwo Literackie).
Oprócz powieści Olga Tokarczuk opublikowała:
• Szafa (Ruta 1997, WL 2016, 2020),
• Opowieści wigilijne (Ruta 2000),
• Gra na wielu bębenkach (Ruta 2001, WL 2015, 2020),
• Ostatnie historie (WL 2004, 2015, 2020),
• Opowiadania bizarne (WL 2018),
• Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa (WL 2018).
Powieści i opowiadania noblistki doczekały się także wielu interpretacji filmowych. Pierwszym pełnometrażowym filmem na podstawie jej twórczości był „Żurek” nakręcony w 2003 roku przez Roberta Brylskiego. W roli głównej wystąpiła Katarzyna Figura, a u jej boku wystąpił między innymi Zbigniew Zamachowski.
W 2007 roku na podstawie opowiadania „Ariadna na Naksos” powstał film krótkometrażowy „Aria Diva”. Na podstawie książki „Bieguni” powstał w 2011 roku film „Zniknięcie”.
Zdecydowanie największe uznanie i rozgłos zdobył „Pokot” Agnieszki Holland, którego podstawą stała się książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
Oprócz tego twórczość Olgi Tokarczuk jest także wyjątkowo chętnie wystawiana na deskach teatrów.
Słynna mowa noblowska Olgi Tokarczuk została opublikowana w zbiorze Czuły narrator (2020). W e-booku znajduje się oprócz niej jeszcze 11 wykładów i esejów autorki.
Wśród najczęściej czytanych książek eseistycznych autorki jest też Lalka i perła (2001), w której Olga Tokarczuk na nowo interpretuje powieść Bolesława Prusa.
Olga Tokarczuk ma w dorobku również kilka tomów opowiadań, m.in.: Szafa (1997), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie (2004), Opowiadania bizarne (2018), Profesor Andrews w Warszawie (2018).
Większość książek Olgi Tokarczuk jest dostępna także jako ebooki i audiobooki.
Jeden z esejów z ostatniej książki noblistki „Czuły narrator” można przeczytać na stronie wyborcza.pl >>
Wywiad przeprowadzony przez Michała Nogasia z Olgą Tokarczuk jest dostępny w wyborcza.pl >>
Już czerwcu 2022 r. ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk - „Empuzjon”.
W Publio.pl książka „Empuzjon” dostępna jako ebook epub, kindle mobi.