Niemiecki pisarz współczesny, także scenarzysta filmowy. W latach 1968–74 studiował historię średniowiecza i czasów nowożytnych na uniwersytecie w Monachium i Aix-en-Provence. Mieszka w Monachium i Paryżu.
W 1981 r. debiutował utworem „Kontrabasista”. W latach 1984–85 był to najczęściej grany monodram w niemieckich teatrach. Kolejne dzieło to „Pachnidło” (1985) – najsłynniejsza dotychczas powieść Süskinda. Przedstawiona w książce historia człowieka obdarzonego wyjątkowo wrażliwym zmysłem powonienia została zekranizowane w 2006 r. przez Toma Tykwera. W filmie zagrali świetni aktorzy, m.in. Alan Rickman i Dustin Hoffman.
Po „Pachnidle” ukazywały się kolejne równie znakomite utwory pisarza: „Gołąb” (1987), „Historia pana Sommera” (1991), „Trzy historie i jedno rozważanie” (1996) i zbiór esejów „O miłości i śmierci” (2006). Wszystkie dzieła, poczynając od „Kontrabasisty”, łączy tematyka samotności człowieka, który choć cierpi z powodu wyobcowania, nie chce i nie umie żyć z innymi ludźmi. Pisarz często sięga po ironię, żeby obnażyć irracjonalne lęki swoich bohaterów, którzy w obliczu zaskakującego ich wydarzenia tracą równowagę psychiczną (np. opowiadanie „Gołąb”).
Süskind jest również autorem scenariuszy filmowych, m.in. do serialu „Monaco Franze” (1984), w którym zagrał niewielką rolę, „Kir Rogal” (1986), „Rossini” (1997) i „Vom Suchen und Finden der Liege” (2005).
Pisarz niechętnie wypowiada się publicznie, rzadko udziela wywiadów, nie pozwala się fotografować. Co ciekawe, odmawia przyjmowania nagród literackich (Nagroda Gutenberga, Nagroda Tukana, Nagroda Literacka Frankfurter Allgemeine Zeitung).