„Czarownicy” Elżbiety Dzikowskiej otwierają nową serię wydawniczą pt. „Podróże z Mistrzami”, w której będą prezentowane ponadczasowe opowieści podróżne znakomitych autorów „Kontynentów”. W pierwszym t...
„Praca mądrze skomponowana, rzeczywiście całościowo ujmująca «bio-grafię» liryczną Miłosza od jego litewskich początków przez warszawskie i światowe rozwinięcia po krakowski finał” – fragment recenzji
Książka jest pierwszą opublikowaną monografią naukową w całości poświęconą twórczości Olgi Tokarczuk. Pisarka ukazana jest z jednej strony jako ktoś, kto słowo traktuje z ogromną powagą, zbliżając się...
Złotnik i śpiewak. Leopold Staff i Bolesław Leśmian. Polski modernizm w różnych odsłonach w zbiorze studiów prof. Anny Czabanowskiej-Wróbel, badaczki literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Hanna Marciniak dokonuje analizy twórczości poetyckiej i prozatorskiej Juliana Przybosia. Przykłada do niej kategorię doświadczenia, mającą duży potencjał poznawczy i literaturoznawczy.
Polska poezja powojenna okazuje się „szukać dotyku”. Autorka analizuje wiersze współczesnych poetów w kontekście modernistycznej i postmodernistycznej koncepcji cielesności.
Dla Barańczaka przekład poetycki jest rodzajem wypowiedzi o innym utworze poetyckim, zorganizowanej według założeń podobnych do tych, według których poeta konstruuje własny wiersz.
Studium na temat współczesnego eseju polskiego, którego autorka punktem wyjścia swej literaturoznawczej refleksji uczyniła utożsamienie nowoczesności i urbanizmu.