Problemy eksploatacyjne w odniesieniu do napowietrznych linii elektroenergetycznych SN, z jakimi borykają się zakłady energetyczne w miastach, powodują konieczność budowy linii kablowych. Linie napowietrzne zajmują znaczną powierzchnię terenu i powodują ograniczenia w zabudowie oraz niekorzystnie wpływają na architekturę krajobrazu. W wielu polskich miastach przebudowuje się istniejące linie napowietrzne, zastępując je liniami kablowymi. Powszechna dostępność prefabrykowanych stacji transformatorowych SN/nn umożliwia łatwe wkomponowanie budynku stacji w architekturę projektowanego osiedla. Brak słupów linii napowietrznej również wpływa na estetykę oraz bezpieczeństwo osób postronnych (przechodniów).
Zasady budowy linii kablowych zostały opisane w normie N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa. Norma ta podaje jednak ogólne wymagania, nie precyzując sposobu prowadzenia niezbędnych obliczeń. Projektanci zajmujący się na co dzień sieciami niskich napięć napotykają spore trudności podczas opracowywania projektu kablowej linii SN – także ze względu na rozproszenie wiedzy.
Książka odpowiada na zapotrzebowanie projektantów i gromadzi najważniejsze zagadnienia związane z projektowaniem i budową kablowych linii elektroenergetycznych SN.