Co to są ebooki i audiobooki?
Nie wiesz czy ebook jest dla Ciebie? Nie wiesz co to jest ebook? Ebooki to książki, zapisane w formie pliku, najczęściej w formacie "epub" i "mobi". Do ich odczytu potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie oraz praktycznie dowolne urządzenie elektroniczne typu: komputer stacjonarny, laptop, notebook, smartphone, tablet lub e-czytnik wyposażony w ekran z e-Ink.
Najprostszym sposobem na korzystanie z ebooków kupionych w Publio jest zainstalowanie aplikacji mobilnej Publio (na systemy iOS i Android) na swoim telefonie lub tablecie.

Audiobooki to książki z nagranym lektorem przeznaczona do słuchania. Uruchomisz ją na każdym urządzeniu z odtwarzaczem plików MP3 – swoim smartfonie, tablecie i komputerze.

Pamiętaj, że ebooki można czytać a audiobooków słuchać korzystając z aplikacji Publio
Rodzaje formatów plików
Format MOBI
- czytniki: KINDLE, PocketBook czy inkBOOK, itd.
- aplikacje na smartfona, np. Publio na Adroida i systemy iOS
- komputer z zainstalowanym oprogramowaniem, np. Calibre, Kindle for PC, MobiPocket Reader

Format ePUB
- czytniki: PocketBook, inkBOOK, itd.
- aplikacje na smartfona, np. Publio na Adroida i systemy iOS
- komputer z zainstalowanym oprogramowaniem, np. Calibre, Adobe Digital Editions

Format PDF
- czytniki: PocketBook, inkBOOK, itd.
- aplikacje na smartfona, np. Publio na Adroida i systemy iOS
- komputer z zainstalowanym oprogramowaniem, np. Adobe Reader

Format MP3
- aplikacje na smartfona, np. Publio na Adroida i systemy iOS
- komputer – za pomocą programów do odtwarzania dźwięków, np. Windows Media Player
- odtwarzacze multimedialne przeznaczonych do odsłuchiwania formatu MP3
- oraz inne urządzenia wyposażonych w odtwarzacz MP3 lub odpowiednie oprogramowanie (aplikacje).
Zakupione audiobooki mogą być pobierane w formie pojedynczych plików (np. jeden rozdział) lub w formie całej książki. Mają one z reguły postać skompresowanego pliku w formacie ZIP, dzięki czemu zajmują mniej pamięci i szybciej się je pobiera. Do otworzenia skompresowanego pliku niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie, np. WinRar, WinZip, 7-Zip.

Jak czytać ebooki i wydania eprasy
Komputer
Aby czytać publikacje w formacie ePUB lub PDF, należy zainstalować na komputerze odpowiednie oprogramowanie, np. Calibre, Adobe Digital Editions lub Adobe Reader (tylko do plików PDF).
Format Kindle (MOBI) można odczytać za pomocą programów Kindle for PC, Kindle for Mac, Mobipocket Reader lub Calibre.

Smartphone/tablet
Aby na smartphonie/tablecie czytać e-publikacje niezbędne jest zainstalowanie darmowej aplikacji np. Publio. Dla posiadaczy sprzętu firmy Apple aplikacje są dostępne w sklepie AppStore, dla posiadaczy urządzeń z systemem Android w sklepie Google Play.

Czytniki ebooków
Ebooki (ePUB, PDF) można wgrać do każdego czytnika przez podłączenie go do komputera za pomocą kabla USB lub przesłać bezpośrednio na swój czytnik drogą mailową.

KINDLE
Na czytnik Kindle przeznaczone są ebooki w formacie "mobi". Kupione pliki można przenieść na Kindle za pomocą kabla USB podłączonego do komputera lub korzystając z programu Send to Kindle for PC, który wyśle plik na czytnik za pośrednictwem sieci Wi-Fi.
Jeżeli nasz Kindle został zarejestrowany w systemie Amazon, otrzymaliśmy unikatowy adres Kindle e-mail, na który można wysyłać pliki w formacie "mobi". Czytnik odbierze plik (musi mieć dostęp do sieci Wi-Fi) i zapisze go w swojej pamięci.
Nasz sklep umożliwia wysłanie pliku bezpośrednio na Kindle e-mail z poziomu biblioteki, zaraz po dokonaniu zakupu.
Zobacz: Jak to działa?

Ważne!
Aby plik dotarł na czytnik musi on być podłączony do sieci WiFi.
Za pomocą "Wyślij na Kindle" można przesłać pliki nie przekraczające 50 MB, pliki o większym rozmiarze nie zostaną dostarczone na czytnik przez Amazon.
Usługa "Wyślij na Kindle" jest usługą dodatkową. Jej skuteczność jest uzależniona od technologicznych uwarunkowań firmy Amazon, za które Publio - nie ponosi odpowiedzialności. W razie awarii usługi pliki "mobi" należy przenieść na czytnik za pomocą kabla USB.
Jak słuchać audiobooków?
Kupione audiobooki możesz pobrać z zakładki "Moja biblioteka" w formie pojedynczych plików MP3 lub w formie całej książki. Pobrany audiobook ma z reguły postać skompresowanego pliku w formacie ZIP, dzięki czemu zajmują mniej pamięci i szybciej się go pobiera.
Do rozpakowanie skompresowanego pliku niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie, np. WinRar, WinZip, 7-Zip.

Urządzenia i programy do odsłuchiwania audiobooków (MP3)

Audiobooki można słuchać na smartfonach i tabletach w aplikacji Publio, na komputerze za pomocą programów do odtwarzania dźwięków (np. Windows Media Player), w przenośnych odtwarzaczach multimedialnych oraz na wszelkich urządzeniach dostępnych na rynku, które są wyposażone w odtwarzacz MP3.

Na urządzeniach firmy Apple (iPod, iPhone, iPad) możliwe jest korzystanie z aplikacji Publio, którą można bezpłatnie pobrać ze sklepu AppStore.
Innym sposobem jest korzystanie z aplikacji "Muzyka", którą można za darmo pobrać ze sklepu AppStore. Program umożliwia automatyczne zgrywanie plików i przetwarzanie ich do formatu dźwiękowego Apple’a. Audiobooka należy pobrać na komputer, rozpakować plik ZIP, następnie dodać do biblioteki programu Muzyka na komputerze i w następnej kolejności po podłączeniu urządzenia mobilnego do komputera, zsynchronizować audiobooka.
Pozostałe tematy pomocy