Edward Pendrick, jedyny ocalały z katastrofy statku rozbitek, trafia na tajemniczą wyspę, którą zamieszkuje ekscentryczny, genialny naukowiec doktor Moreau oraz jego pomocnik Montgomery. Pasją doktora...
Klasyka science fiction. Akcja utworu rozgrywa się na początku XXI wieku, prawie dwadzieścia lat po wynalezieniu energii atomowej i dziesięć lat po pierwszym lądowaniu na Księżycu. Jednego z bohaterów...
Kiedy Gregor Sams budzi się pewnego ranka, odkrywa, że zmienił się w potwornego robaka. Pomimo tego nadal myśli i odczuwa jak człowiek. Metamorfoza bohatera odsłania prawdziwe zamiary jego rodziny...
Futurystyczna antyutopia o licznych podtekstach politycznych. Najgłośniejsze dzieło Georga Orwella, które z biegiem czasu nabrała proroczy wymiar. Audiobook nagrany na podstawie uwspółcześnionego prze...
Powieść angielskiego pisarza i dziennikarza George’a Orwella, która należy do ścisłego kanonu literatury światowej. W alegoryczny sposób przedstawia reżim totalitarny, jego narodziny, mechanizmy i prz...
Ostatnia powieść Władysława Stanisława Reymonta (1867–1925), polskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po II wojnie światowej powieść ta znalazła się na indeksie książek zakaz...
Zbiór esejów Jana Woleńskiego, filozofa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconych konsekwencjom bycia polskim intelektualistą pochodzenia żydowskiego.
Manifest syjonistyczny, wydany w lutym 1896 r. w oryginale niemieckim, potem w tłumaczeniu angielskim, teraz w nowym przekładzie autorstwa Jacka Surzyna.
Jak wyglądało i jak wygląda obecnie codzienne życie w Izraelu? Jaka jest rzeczywistość socjalistycznego kibucu i bazy wojskowej? Nili Amit opowiada o tym w swojej fascynującej biografii.
„Ulisses”, choć legendarny i doceniony przez krytyków, nie jest lekturą łatwą. Piotr Paziński podąża w swej monografii tropem bohaterów Joyce’a i podsuwa pomysły interpretacyjne tego głośnego utworu.
Ruth Ellen Gruber delves under the skin of European society to provide a closely observed, uniquely personal take on topics ranging from politics to pop music, from architecture to local cuisine.
Is there Jewish life in Poland after the Shoah? Should there be? This is the main topic of a collection of essays on post-war Polish Jewry written by Konstanty Gebert.
Artykuł przygotowany na międzynarodową konferencję „Pomiędzy współistnieniem a rozwodem: 25 lat badań nad historią i kulturą relacji polsko-żydowskich”, która odbyła się w Jerozolimie w 2009 r.
Artykuł przygotowany na międzynarodową konferencję „Pomiędzy współistnieniem a rozwodem: 25 lat badań nad historią i kulturą relacji polsko-żydowskich”, która odbyła się w Jerozolimie w 2009 r.
Wyjątkowe, prowadzone na bieżąco zapiski o codzienności hitlerowskiej okupacji w Krakowie – obraz II wojny światowej jakże inny od znanego z podręczników historii.
Zbiór wierszy poetów prześladowanych, skazanych niegdyś przez cenzurę na zapomnienie – artystów, którzy na przekór władzy totalitarnej tworzyli własne wolne światy.