Satyryczna powiastka filozoficzna, uważana za największe dzieło Woltera. Książka brawurowo przełożona przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego i wydana w słynnej serii „Biblioteka Boya”.
Arcydzieło światowej literatury. Wciąż aktualna opowieść filozoficzna, składająca się z zabawnych i zarazem pouczających dialogów słynnego służącego Kubusia i jego pana.
Arcydzieło literatury światowej powstałe w oświeceniu. Powiastka filozoficzna, w której Wolter przekonuje, że świat wcale nie jest taki dobry, jak niektórym się wydaje.
Arcydzieło światowej literatury. Wciąż aktualna powiastka filozoficzna składająca się z tyleż zabawnych, ile pouczających dialogów służącego Kubusia i jego pana.
Wszystko zapisane jest w górze, przekonywał swego pana niezrównany Kubuś, a więc i to, że Czytelnik wysłucha tej powiastki w interpretacji Cezarego Pazury i będzie się przy tym świetnie bawić.
Jakim sposobem korespondencja Piołuna i Krętacza wpadła w ręce autora? Tego nie wie nikt, a C. S. Lewis starannie dochował tajemnicy, jak stał się właścicielem ponad trzydziestu diabelskich listów...