Monografia podejmuje problematykę osób z zespołem Downa − trisomią 21 − najczęstszą aberracją chromosomową występującą u człowieka. Życie psychospołeczne chorych scharakteryzowane zostało z uwzględnieniem stanu współczesnej wiedzy, osiągnięć różnych dziedzin nauki dotyczących właściwości ich funkcjonowania, a także trudności, których doświadczają pacjenci i ich rodziny.
Ewa Zasępa omawia problemy związane z rozwojem niemowląt i małych dzieci, adolescentów, młodych dorosłych oraz ludzi starszych. Uwzględnienie szerokiego przedziału wiekowego jest niezwykle istotne z racji wydłużania się czasu życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym również z zespołem Downa. Poruszane przez autorkę zagadnienia mają na celu poznanie i zrozumienie pacjentów, co bezpośrednio łączy się z podnoszeniem jakości udzielanej im pomocy, jak również z poprawą warunków życia chorych i ich rodzin.
Książka przedstawia wyniki badań empirycznych prowadzonych zarówno na gruncie polskim, jak i zagranicznym, zawiera także omówienie innych prac teoretycznych.
Publikacja adresowana jest do profesjonalistów zajmujących się leczeniem i rehabilitacją osób z zespołem Downa, studentów psychologii i pedagogiki oraz do rodziców bądź opiekunów chorych i wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o ich funkcjonowaniu.