Pięknie ilustrowana książka, w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej, o jednym z największych zwycięstw w polskiej historii, odniesionym pod Grunwaldem.
Czy to możliwe, że głowa zdobiąca sklepienie sali tronowej na Wawelu przemówiła? A gdyby zrobiła to w obronie ubogiej wdowy oskarżonej o kradzież – czy król posłuchałby takiej rady?
Legenda o groźnym stworze, który śmiało mógłby konkurować z potworem z Loch Ness. Ozdobiona ilustracjami Wojciecha Kuźmińskiego przyciągnie uwagę każdego dziecka i pomoże mu w nauce języków obcych.
Żółta ciżemka znaleziona po kilkuset latach za ołtarzem mariackim porusza wyobraźnię. Jak się tam znalazła? Kto był jej właścicielem? O tym opowie barwnie ilustrowana legenda...
Co takiego zobaczył dawno temu trębacz z okien mariackiej wieży, że zaczął grać na alarm? I dlaczego melodia hejnału, który do dziś codziennie rozbrzmiewa na krakowskim Rynku, nagle się urywa?
Wiele wojen musiała stoczyć Rzeczpospolita w obronie swoich ziem w XVII wieku. Także Szwedzi chcieli podbić ogromny i piękny kraj. Zatrzymali się jednak pod klasztorem na Jasnej Górze.
O królowej Jadwidze, żonie Władysława Jagiełły powstało wiele pięknych legend. Oto jedna z nich ukazująca młodziutką władczynię jako osobę wyjątkową, o niezwykle dobrym sercu.
Skąd pochodziła święta Kinga – żona polskiego księcia Bolesława Wstydliwego? I co wspólnego miała ta księżniczka z powstaniem kopalni soli w Wieliczce?
Legenda o tym, jak to książę Władysław Łokietek, uciekając przed wrogimi wojskami, znalazł schronienie w tajemniczej grocie, nazywanej odtąd jego imieniem.
Kto jeszcze nie słyszał wrocławskiej legendy o miłości Agnieszki i Konrada oraz słynnych kluskach śląskich, musi nadrobić zaległości! W wersji Bogusława Michalca zachwyci ona każde dziecko!
Jaka jest historia powstania dwóch lwów, które zdobią wejście do gdańskiego ratusza? O tym opowiada legenda zinterpretowana na nowo przez Katarzynę Małkowską.
W dawnych wiekach, gdy zdobywać wiedzę w szkołach mogli tyko chłopcy, córka gnieźnieńskiego nauczyciela także zapragnęła zostać żakiem Akademii Krakowskiej. Czy spełniła swoje marzenie?
Dawno, dawno temu, w czasach, o których wiemy bardzo mało, żyła para staruszków: Wars i Sawa. Legenda głosi, że właśnie od ich imion wzięła nazwę polska stolica.
Legenda o wyjątkowym człowieku, dzięki któremu Polska zyskała miano kraju chrześcijańskiego. Katarzyna Małkowska odkryła sposób na to, by zaintrygować dzieci tą opowieścią z I w. n. e.
W herbie Warszawy widnieje piękna kobieta z rybim ogonem. Na jej temat powstało wiele legend. Oto jedna z nich. Zinterpretowana na nowo przez Katarzynę Małkowską zachwyci niejedno dziecko!
Słynny zegar w Bazylice Mariackiej w Gdańsku urzeka nie tylko swoim pięknem, lecz także niezwykłą historią. Dzieje tego wspaniałego zabytku przybliża legenda, która zaciekawi niejedno dziecko.