Zobacz inne numery(2)Wydawane przez Fundację Ośrodka KARTA pismo historyczne zajmujące się XX-wiecznymi dziejami Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.Prenumeruj
Opowieść o trudnej miłości urzędnika i prostytutki. Gabriela Zapolska, bezkompromisowa demaskatorka moralnej obłudy mieszczaństwa, również w powieści „O czym się nie mówi” obnaża fałsz i zakłamanie.
Co o naszej cywilizacji może nam powiedzieć człowiek wychowany z dala od niej? Powieść prezentuje pewien eksperyment pedagogiczny, o którym dyskutowała cała oświeceniowa Polska.
Owoc słynnej mistyfikacji literackiej dokonanej przez Jamesa Macphersona w XVIII wieku – zbiór pieśni inspirowanych średniowiecznymi legendami celtyckimi.
Rytmiczne poezje lirnika mazowieckiego pełne ciepła, sentymentalnej tęsknoty za spokojem polskiej wsi, ale też bólu związanego z trudną wiejską codziennością okresu zaborów.
„Wesele hrabiego Orgaza” a „Pogrzeb hrabiego Orgaza”. Moc nawiązań kulturowych, zabawa językiem, groteska i pastisz. Awangardowa powieść z 20-lecia międzywojennego osadzona w nurcie katastroficznym.
Komedia Franciszka Zabłockiego, autora słynnego „Fircyka w zalotach”, która pod pozorem zapustnej zabawy i błazenady podejmuje temat krytyki króla Stanisława Augusta.
Poradnik, który podpowie pedagogom, jak wywoływać u podopiecznych stan gotowości do nauki, budować więź z uczniami i aranżować poszczególne sytuacje edukacyjne.
Kapitan Vimes oficjalnie przechodzi w stan spoczynku. Problem w tym, że zło unosi się w powietrzu, coś bardzo paskudnego czai się na ulicach, a podwładni komendanta to banda nieudaczników.
Wybór poezji wybitnego przedstawiciela angielskiego klasycyzmu. Jego styl, wyróżniający się zwięzłością i przejrzystością, rozpoznają wszyscy badacze oświecenia.
To szokujący współczesnych, a zachowujący do dzisiaj swą oryginalność manifest panseksualistycznych poglądów Przybyszewskiego, zaczynający się od znamiennego zdania „Na początku była chuć”.
Gabriela Zapolska często poruszała tematy trudne i niewygodne, niechętnie dyskutowane na salonach, a jednak szalenie istotne ze społecznego i psychologicznego punktu widzenia.
Perła w literaturze zen. Nauki mistrza Huang-po zawarte w jego krótkich mowach oraz dialogach z uczniami – myśli, które pomogą Ci oczyścić umysł przez medytację.
Pasjonująca podróż bursztynowym szlakiem, podczas której czytelnik razem ze starożytnymi Rzymianami poznaje owiane tajemnicą ziemie słowiańskich plemion.