Zobacz inne numery(4)Wydawane przez Fundację Ośrodka KARTA pismo historyczne zajmujące się XX-wiecznymi dziejami Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.Prenumeruj
„Gnój” to wyróżnione Nagrodą Nike studium rodzinnych patologii. Powieść o niedojrzałym emocjonalnie, niezdolnym do miłości ojcu i dręczonym przez niego synu.
Wspólne dzieło Elizy Orzeszkowej i Tadeusza Garbowskiego (pseud. Juliusz Romski) napisane w formie listów. Powieść o miłości i różnicach światopoglądowych, nawiązująca do stylu późnoromantycznego.
Antywzorzec postawy obywatelskiej, ukazany przez Juliana Ursyna Niemcewicza, pisarza publicystę, jeden z czołowych twórców polskiego oświecenia, w powieści o sarmacie z początku XVIII w.
Wybór tekstów z pierwszej polskiej encyklopedii – sarmackiego dzieła aspirującego niegdyś do bycia naukowym, które do dziś uczy, bawi, bulwersuje i pozwala odkrywać XVIII-wieczny stan świadomości.
Pamiętniki XVIII-wiecznego mnicha podróżującego od dworu do dworu pokazują barwny świat litewskiej szlachty z wielką historią w tle. Gawędziarski styl pozwala odczuć atmosferę tamtych miejsc i czasów.
Kontynuacja serii „Klasyka Mniej Znana” adresowanej do studentów filologii polskiej. Tom zawiera dwa najsłynniejsze utwory Łukasza Opalińskiego – uznanego polityka i wybitnego umysłu doby baroku.
„Wampir” – mało znana powieść noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Portret człowieka podążającego ku samounicestwieniu. Świadectwo modernistycznych fascynacji spirytyzmem, okultyzmem i teozofią.
Oczywiste, że najbardziej emocjonujące przygody przeżywa się poza domem – nawet jeśli mieszka się w pałacu ze zwariowanym wujem. Dlatego Sindbad postanawia wypłynąć w podróż po najdalszych morzach...
Polska poezja dla dzieci to skarbnica wiedzy. Kto jej nie zna, ten traci. Kto pozna, już na zawsze zakocha się w uroczych, wierszowanych historiach o osiołku, małpie w kąpieli czy chorym kotku.
Perły polskiej literatury. „Bajki” Ignacego Krasickiego, mimo że mają sporo lat, wciąż zachwycają trafnością obserwacji i błyskotliwą inteligencją polskiego księcia poetów. Warto więc do nich zajrzeć.