Profesor Wiesław Juszczak to człowiek orkiestra. Prawdziwy polihistor, jak w starych dobrych czasach określano człowieka biegłego w różnych dziedzinach wiedzy. Książka jest zapisem rozmów z profesorem, a ich tematem są różne dziedziny sztuki: od filmu przez muzykę do malarstwa. Jej zwornikiem jest zaś namysł nad szeroko rozumianym aktem twórczym. W polu zainteresowań rozmówców znalazły się dzieła sztuki i artyści, którzy mocno współbrzmią z biografią intelektualną Juszczaka. W efekcie otrzymujemy przefiltrowany przez jednostkową wrażliwość, wielostronny i intrygujący zapis myślenia o fenomenie twórczości.
„Jest w tej rozmowie siła dwóch błyskotliwych umysłów i głębokich wrażliwości – na swój sposób osobnych, ale dobrze ze sobą rezonujących, darzących się szacunkiem i przyjaźnią (zaznaczoną dyskretnie, bez poklepywania się po ramieniu). Wiadomo, czyj to recital, ale wiadomo też, kto tu dyryguje. Czuje się w tym zapisie energię żywego dialogu, w którym jest lekkość, finezja, zwinny ruch myśli, ale i rzetelna erudycja, czasem zawrotna i onieśmielająca, nigdy jednak – przytłaczająca. Są momenty niemal intymne, jest uśmiech, chwilami zjawia się blik ironii, a nad tym wszystkim unosi się spokojna powaga rzeczy naprawdę ważnych” – prof. Paweł Próchniak
O Autorach:
WIESŁAW JUSZCZAK (ur. 1932) – historyk sztuki, eseista, tłumacz, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sztuki PAN. Opublikował m.in.: „Wojtkiewicz i nowa sztuka” (1965, 2000), „Postimpresjoniści” (1972), „Malarstwo polskie. Modernizm” (1977), „Fakty i wyobraźnia” (1979), „Młody Weiss” (1979), „Fragmenty. Szkice z teorii i filozofii sztuki” (1995), „Realność bogów” (2002), „Zasłona w rajskie ptaki” (1981, 2004), „Wędrówka do źródeł” (2009), „Archeologia mitu”, t. 1 i 2 (2012), „Ekfraza poetycka w antycznej Grecji (przykłady wybrane)” (2012), „Poeta i mit” (2014). Uhonorowany nagrodą polskiego PEN Clubu (2010) i złotym medalem Gloria Artis (2012). W roku 2013 Uniwersytet Warszawski dokonał odnowienia jego doktoratu.
DARIUSZ CZAJA – antropolog kultury, eseista, recenzent muzyczny. Profesor doktor habilitowany, wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, redaktor kwartalnika „Konteksty” (Instytut Sztuki PAN). Opublikował ostatnio: „Lekcje ciemności” (nagroda Fundacji TVP Kultura „Gwarancja Kultury”); „Gdzieś dalej, gdzie indziej” (nagroda „Warszawska Premiera Literacka” 2011, nominacja do Nagrody Literackiej „Nike”); „Znaki szczególne. Antropologia jako ćwiczenie duchowe”; „Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria” (red.); „Kwintesencje. Pasaże barokowe, Scenariusze końca. Zmierzch, kres, apokalipsa” (red.).