Ubranie bywa rekwizytem, lustrem, pomocą, przeszkodą, maską, zbroją, manifestacją.
Opowiada o władzy i o podległości.
O książce„Rzeczy osobiste”; autor: Karolina Sulej:
- Literatura faktu o czasach II wojny światowej.
- Audiobook (format mp3) oparty na rozmowach z więźniami obozów koncentracyjnych.
- Reportażowa opowieść o nieznanej dotąd sferze obozowego życia.
Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem Karolina Sulej dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie.
Karolina Sulej przedstawia reportaż o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów, którzy trafiając do obozów koncentracyjnych, tracili wszystko, łącznie z ubiorem. To odbieranie przybyłym całego dobytku było elementem przerabiania ludzi w numer obozowy, a walka o ciepłą odzież stawała się walką o życie.
Autorka „Rzeczy osobistych” wykonała ogromną badawczą pracę, docierając do wielu świadectw. Jeździła do Yad Vashem, do Majdanka, Bełżca, korzystała z archiwów Muzeum Auschwitz Birkenau, rozmawiała z ocalałymi, ale także z naukowcami.
„Każdy, kto trafił do obozów zagłady, niezależnie od tego, czy był bardziej, czy mniej zamożny – przywoził ze sobą rzeczy osobiste. Jedzenie, biżuterię, czy też zdjęcia najbliższych, często również ubrania. I właśnie te ostatnie były tak bardzo potrzebne więźniom obozów. I chociaż może się to wydawać kaprysem bądź brakiem wyczucia – wówczas odzież była dla ludzi swego rodzaju odskocznią od rzeczywistości, w której się znaleźli. Dbałość o wygląd i modny ubiór dawały im siłę do walki o przetrwanie i wiarę w nadejście lepszego jutra”.
O Autorce:
Karolina Sulej (rocznik 1985) – pisarka, reporterka, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie. Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” (2015), książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych – „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” (2018), współautorka książki-komentarza „Własny pokój o Virginii Woolf” (Osnova 2019).
Jest jednym ze współautorów Wanderlust – książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019.
Nagrywa podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel – pod tytułem „Garderobiana”, oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, wraz z Sylwią Chutnik prowadziła na YouTube program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, debaty i panele literackie.
W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem, i wychowuje trzy szare koty.