Niesłuszne skazania w Polsce to nie tylko sprawa Tomasza Komendy. W polskich więzieniach wciąż siedzą ludzie, których wina budzi ogromne wątpliwości. Ci, którym po latach udało się wyjść, walczą dziś o powrót do normalności. Pozostali – o to, by utrzymać się przy zdrowych zmysłach.
W tym czasie polskie państwo umywa ręce, traktując niesłuszne skazania jak przykre incydenty. Jednak prawnicy zajmujący się tym zagadnieniem nie mają wątpliwości: skazywanie ludzi bez wystarczających dowodów jest w Polsce problemem systemowym.
- Ile niewinnych osób odsiaduje wyroki w Polsce?
- Czy osoba z niepełnosprawnością intelektualną mogła dokonać zbrodni doskonałej? I czy do skazania jej wystarczy samooskarżenie uzyskane w trakcie przesłuchania?
- Czy za zabójstwo z zimną krwią można skazać na podstawie rozpoznania jednego świadka?
Ludmiła Anannikova przeprowadziła dziennikarskie śledztwo o imponującej skali, które pokazuje, że w starciu z systemem jesteśmy absolutnie bezradni.
„Skazani”; autor: Ludmiła Anannikova [audiobook do pobrania w formacie mp3] – rekomendacje:
„Reportaż «Skazani» to wstrząsająca opowieść o zniewoleniu jednostki przez system i odebraniu jej prawa do godnego życia. Społeczeństwo, które nie może doczekać się sprawiedliwości, jest jak organizm trawiony przez trąd: zawsze będzie chory” – Iza Michalewicz, reportażystka, pisarka
O Autorce:
Ludmiła Anannikova – dziennikarka, reporterka „Dużego Formatu” i „Gazety Wyborczej”. Laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za tekst „Niepełnosprawny? No to dożywocie”. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Grand Press.
Audiobook w formacie MP3 – przesłuchasz go wygodnie w aplikacji mobilnej Publio lub na dowolnym urządzeniu typu tablet, smartphone, komputer.