Stanisław Lem urodził się 12 (lub 13) września 1921 we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie. Polski pisarz, filozof, futurolog, eseista, także satyryk. Jeden z najbardziej poczytnych i rozpoznawalnych polskich pisarzy XXI wieku. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. Doktor honoris causa m.in. Uniwersytetu Bielefeld, Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Wrocławskiej.
Stanisław Lem: biografia
Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie w rodzinie laryngologa. W 1939 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W latach 1940-1941, Lem studiował medycynę we Lwowskim Instytucie Medycznym.
W czasie okupacji niemieckiej Lem pracował jako pomocnik mechanika i spawacz w niemieckiej firmie zajmującej się przerobem surowców. W 1944 r., kiedy miasto po raz drugi zajęły wojska radzieckie, Lem wznowił studia medyczne.
W 1946 r. Stanisław Lem przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutował wówczas także nowelą Człowiek z Marsa. Nigdy nie uzyskał dyplomu, chciał także podjąć studia na politechnice i zająć się działalnością naukową. W latach 1947–50 pracował jako młodszy asystent w Konwersatorium Naukoznawczym. Cały czas pisał i współpracował z ówczesnymi periodykami, m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”. W 1948 r. zaczął pisać swoją pierwszą powieść „Szpital Przemienienia”, jednak debiutował inną publikacją – „Astronauci” (1951). W 1983 r. na zaproszenie związku pisarzy z Wiednia, wyjechał z rodziną z kraju.
W 1980 roku Stanisław Lem był kandydatem do otrzymania literackiej nagrody Nobla, jednak otrzymał ją Czesław Miłosz.
Do Polski wrócił ostatecznie w 1988 r. W następnym okresie zajmował się głównie publicystyką, współpracując m.in. z "Przeglądem Powszechnym". Po ciężkiej chorobie Stanisław Lem zmarł w Krakowie. Jego nazwiskiem nazwano m.in. planetoidę 3836 Lem. Jest znany na świecie jako najwybitniejszy polski pisarz science fiction.
Książki Stanisława Lema
Książki science fiction przyniosły Stanisławowi Lemowi sławę jednego z największych pisarzy w historii tego gatunku. Wyróżniają się przy tym głęboką różnorodnością.
Część książek Stanisława Lema to klasyczna fantastyka naukowa, wiele przyjmuje formę rozbudowanych filozoficznych paraboli, które wyróżniają się specyficznym poczuciem humoru.
Wśród książek Stanisława Lema na szczególną uwagę zasługują Dzienniki gwiazdowe (1957), Eden (1959), Pamiętnik znaleziony w wannie (1961), Powrót z gwiazd (1961), Solaris (1961), Niezwyciężony (1964), Bajki robotów (1964), Cyberiada (1965), Głos jego mistrza (1968), Opowieści o pilocie Pirxie (1968), a także Wizja lokalna (1982) czy Pokój na Ziemi (1987).
Do historii gatunku science fiction przeszedł zwłaszcza Solaris, Cyberiada oraz Opowieści o pilocie Pirxie czy przygody Ijona Tichego.
Opowiadanie Kongres futurologiczny przeszło natomiast do historii fantastyki socjologicznej.
Olbrzymią popularnością na całym świecie cieszą się również Bajki robotów.
Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.
Eseistyka Stanisława Lema
Powieści science-fiction to nie wszystko. Ważną częścią twórczości Stanisława Lema były eseje naukowe, a także rozważania futurologiczne i filozoficzne.
Pomimo upływu lat Stanisław Lem nadal pozostaje jednym z najważniejszych futurologów.
Szczególne uznanie w gronie krytyków i czytelników zdobyły zbiory Dialogi (1957), Summa technologiae (1964), Filozofia przypadku (1968), Fantastyka i futurologia (1970) oraz Okamgnienie (2000).
Stanisław Lem na ekranie
Książki Stanisława Lema były olbrzymią inspiracją dla twórców reprezentujących świat filmu. Z pewnością największą popularność i uznanie zdobył monumentalny Solaris Andrieja Tarkowskiego w 1972 roku. To jednak niejedyna interpretacja tej powieści. Po raz kolejny nakręcił ją Steven Soderbergh 30 lat później. Na podstawie opowiadania Rozprawa z Opowieści o Pilocie Pirxie w 1978 roku Marek Piestrak nagrał film Test Pilota Pirxa, który także przeszedł do historii kina. Kongres futurologiczny był natomiast inspiracją do powstania filmu Kongres z 2013 roku, za który odpowiada Ari Folman.
Książki Stanisława Lema są dostępne w Publio.pl jako ebooki (epub, kindle mobi) i audiobooki (mp3).