Amerykański autor powieści, zbiorów opowiadań, komiksów i scenariuszy filmowych, w których łączy elementy grozy, literatury science fiction, baśni i sensacji. Pisanie pochłaniało go od wczesnych lat młodości. Miał wsparcie swojej matki, która na Boże Narodzenie sprezentowała mu maszynę do pisania marki Royal. Później, być może dzięki namowom swojej pierwszej i najwierniejszej fanki, Stephen King konsekwentnie podążał tą drogą. W 1960 r. napisał pierwsze opowiadanie. Nie spotkało się ono z akceptacją wydawcy, ale za to utwierdziło młodego pisarza w jego postanowieniu. Kolejne – „Byłem nastoletnim rabusiem grobów” – zostało opublikowane pod zmienionym tytułem „W półświecie grozy”.
King zdobywał dalszą praktykę w gazecie „Maine Campus” wydawanej na Uniwersytecie Stanu Maine. W latach 1966-70 studiował tam anglistykę, a rok po ukończeniu nauki ożenił się z Tabithą Spruce. Małżeństwo wielokrotnie borykało się z problemami finansowymi. Stephen King próbował pozbyć się ich, intensyfikując prace nad kolejnymi książkami. One właśnie – znane na całym świecie horrory, thrillery, sensacje – przyniosły mu upragnioną sławę i uczyniły go jednym z najbogatszych pisarzy na świecie. Przez 35 lat udało mu się stworzyć ponad 60 fabuł i dorobić się majątku przekraczającego dwa miliardy dolarów.
Najpopularniejsze książki Stephena Kinga to m.in.: „Carrie”, „Miasteczko Salem”, „Podpalaczka”, „Bastion”, „To” i „Lśnienie”. W 2003 r. National Book Foundation przyznała mu prestiżową nagrodę DCAL za wybitny wkład w rozwój literatury amerykańskiej.