Książka, która zbiera wszystkie znane świadectwa recepcji dzieł plastycznych i literackich Brunona Schulza z lat 1921–1939, by odpowiedzieć na pytanie, jak go czytano i co pisano o nim w latach jego a...
Zbiór esejów znanej historyk sztuki. Autorka podejmuje refleksję na temat malarstwa XIX wieku oraz polskiego malarstwa z przełomu wieków, czyli okresu uznawanego za najważniejszy w jego dziejach.
Od miłości szalonej do zbierania pocztówek do projektów przemienienia Łuku Triumfalnego w elegancki pisuar – analiza surrealizmu w sztukach plastycznych, kinie, fotografii i literaturze.
Eseje wyróżnione Nagrodą Literacką „Gdynia”. Wyjątkowa książka, w której znana historyk sztuki przygląda się już nie tylko obrazom, fotografiom i artystycznym instalacjom, ale samemu patrzeniu.
Zobacz inne numery(5)Czasopismo naukowe. Na jego łamach ukazują się artykuły podejmujące teoretyczne i historyczne zagadnienia z dziedziny sztuk plastycznych, multimediów, filmu, dramatu i muzyki.
Książka Kingi Olesiejuk stanowi próbę zmierzenia się z wyzwaniami stojącymi przed konserwatorami dzieł sztuki współczesnej w kontekście charakterystycznej dla nich ulotności.
Zbiór esejów układających się w mozaikową opowieść o wybranych zagadnieniach sztuki minionego stulecia w Polsce, ujętych w ramę Jacek Malczewski – Dorota Nieznalska.
Sylwetki kobiet, które nie godziły się na przeciętność, walczyły z losem i narzucanymi im ograniczeniami – wybitnych artystek, muz znanych i podziwianych mężczyzn, nierzadko ich konkurentek do sławy.