Książka stanowi próbę poszerzenia wiedzy na temat obecności dramatu ibsenowskiego na polskich scenach. Problematyka poruszona w pracy obejmuje okres od XIX wieku, kiedy dzieła Henrika Ibsena podbijały...
Książka poświęcona artystycznej przyjaźni Ireny i Tadeusza Byrskich z Jerzym Grotowskim, poszerzona o korespondencję pomiędzy Grotowskim a Byrskimi z lat 1960–1996.
Manifest artystyczny, który szczególnym zainteresowaniem cieszył się u postępowych reżyserów w latach 30., 40. i 50. minionego wieku. Jeden z tekstów okresu teatralnej awangardy podejmujących próbę re...
Ekspresjonizm – początkowo hasło rozpoznawcze artystów głoszących „duchową rewoltę”, w ciągu kilku lat zawładnął wszystkimi obszarami sztuki. Najpełniej wyraził się jednak w dramacie i teatrze.
Pierwsza część opracowania poświęconego polskim kontaktom z teatrem azjatyckim. Zawiera kronikę dokumentującą pobyty twórców i zespołów z Chin, Japonii, Indii czy Indonezji w Polsce.
Antologia tekstów dotyczących francuskiego teatru średniowiecznego. Szkice w niej zawarte skupiają się na grze aktorskiej, organizacji przestrzeni oraz popularnych wówczas gatunkach. Pokazują średniow...
Rozprawa światowej sławy pisarza i teoretyka teatru. Przedstawia projekt społecznej i estetycznej odnowy sztuki scenicznej, który miał doprowadzić do odrodzenia kultury europejskiej.
Omówienie twórczości wybitnego humanisty i jednego z największych reżyserów teatralnych osadzone w kontekście dokonań takich mistrzów jak Wsiewołod Meyerhold czy Tadeusz Kantor.
Zbiór korespondencji i innych tekstów związanych z jednym z najwybitniejszych artystów światowego teatru w XX wieku. Książka nominowana do Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych 2013.
Wydany w 1750 roku podręcznik dla aktorów. Obejmuje różne obszary działalności teatralnej, od technik gry aż po rozważania poświęcone znaczeniu sztuki dramatycznej w życiu człowieka.