Bogata, świecąca neonami dansingów, chlubiąca się luksusowymi hotelami i gronem wybitnych twórców kultury Warszawa XX-lecia międzywojennego ma swój brzydszy, dziś zapomniany, a może jeszcze ciekawszy rewers – sutereny bezrobotnej biedoty, meliny pełne drobnych przestępców i wielkich cwaniaków.
Jacek Dehnel spaceruje po dawnej Warszawie śladami zbrodniarzy, zapuszczając się w zaułki, które były świadkami mrocznych, krwawych, a czasami też absurdalnie komicznych wydarzeń. Zafascynowany kryminalną kroniką lat 30. XX wieku – śmiałym w formie, sensacyjnym w treści tygodnikiem „Tajny Detektyw” – z właściwymi sobie erudycją i poczuciem humoru opowiada o tajemnicach, które przepadły pod gruzami stolicy, zrównanej z ziemią w czasie II wojny światowej.
Wertując prasę z epoki, śledzi codzienne życie mieszkańców w eleganckich salonach i kawiarniach, ale i w slumsach i podrzędnych knajpach; dociera do nieistniejących już dziś budynków i ulic albo pokazuje nam zupełnie inne oblicze Nowego Światu, Marszałkowskiej czy Nowolipek. Na stronach tej pasjonującej książki spotkacie morderców, morfinistów, prostytutki, oficerów, paserów, złodziei dzieł sztuki, poetów, szpiegów, fordanserki, wróżbitów, a nawet najsłynniejszego polskiego kata.
📚 Fragment książki „Tajna Warszawa”:
Po raz pierwszy zainteresowałem się „Ilustrowanym Tygodnikiem Kryminalno-Sądowym «Tajny Detektyw»” ponad dekadę temu, za sprawą kolekcjonowania starej fotografii. Otóż w grudniu 2009 roku kupiłem album zdjęć policyjnych: wspaniały, unikatowy zbiór podobizn międzywojennych przestępców, mający tę wszakże wadę, że mało kogo z nich dało się zidentyfikować. Dowiedziałem się jednak, że istnieje pismo, które pozwoli mi może odnaleźć historie tych ludzi. I tak w styczniu roku 2010 kupiłem swój pierwszy numer „Tajnego Detektywa”, a pół roku później zacząłem pisać blog poświęcony temu tabloidowi.
Z czasem nie tylko dokupiłem drugi taki album, ale też zebrałem niemal wszystkie numery pisma. Wprawdzie niespecjalnie przydały mi się w identyfikacjach, ale okazały się osobną wielką przygodą czytelniczą, estetyczną, poznawczą, wreszcie – pisarską.
Po blogu przyszła bowiem kolej – w roku 2015 – na Projekt Tajny Detektyw. Obejmował on płytę „Tajny!” (gdzie grał zespół Tajny, a Mewa Chabiera śpiewała teksty specjalnie na tę okazję napisane przez poetkę Barbarę Klicką i przeze mnie na podstawie mniej lub bardziej krwawych historii z czasopisma) i książkę „Nowy Tajny Detektyw” (wyd. Fundacja NCK i Fundacja Picture DOC). Był to wybór tekstów z tygodnika (dokonany wspólnie z Barbarą Klicką), opatrzony moim obszernym omówieniem . Antologia, opublikowana w formie gazety o bogatej szacie graficznej, opartej na oryginalnych kolażach z czasopisma, została niestety z powodów finansowych mocno okrojona.
„Tajna Warszawa” to kolejna odsłona mojej fascynacji tym pismem. (ciąg dalszy ebooka w pełnej wersji książki)
✍️ O autorze ebooka „Tajna Warszawa”:
Jacek Dehnel (ur. 1980) – gdańszczanin z urodzenia, warszawiak z wyboru; poeta, prozaik, tłumacz, kolekcjoner fotografii. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich za tom • „Żywoty równoległe” i Paszportu „Polityki” za powieść • „Lala”, wielokrotnie nominowany do innych nagród (Szymborskiej, Angelusa, EBRD Literature Prize, PEN Award for Poetry in Translation), w tym pięciokrotnie do Nagrody Nike. Wspólnie z mężem, Piotrem Tarczyńskim, pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa pisze serię osadzonych w Krakowie kryminałów retro o profesorowej Szczupaczyńskiej. Od lat zajmuje się międzywojennym tabloidem „Tajny Detektyw”: w 2010 roku stworzył blog na jego temat, a w 2015 wspólnie z Barbarą Klicką wydał wybór artykułów „Nowy Tajny Detektyw” (2015) i napisał teksty piosenek na płytę „Tajny”.
Zebrane w ebooku teksty o warszawskich przestępstwach opisanych w „Tajnym Detektywie” ukazywały się wcześniej w stołecznej „Wyborczej”, a obecnie publikowane są w „Vogue Polska”.
(Opis pochodzi od wydawcy).
Jak przeczytać 📖 ebook „Tajna Warszawa”?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android),
• na czytniku ebooków typu Kindle, PocketBook, inkBook itp.,
• na komputerze – w darmowych programach Calibre, Adobe Digital Editions,
• w przeglądarce internetowej – np. Firefox z dodatkiem EPUBReader.
Po zakupie ebook pobierzesz w formacie epub i mobi.