Jak właściwie myśleć dziś o teorii literatury i jak ją uprawiać? Pytania te i wiele innych stawiano sobie przez cały wiek XX, ale od końca lat 60. okazały się one szczególnie ważne.
W jaki sposób bohaterowie powieści wypowiadają się o słowach innych bohaterów? Tom prezentuje naukowe spojrzenie na mowę przytaczaną w twórczości francuskiej pisarki Marguerite Duras.
This study makes a valuable attempt to relate Canadian Jewish writing of the post-war era to developing concepts of hybridised cultural identities in Canada.
Nowoczesna perspektywa badawcza sprzeciwia się stereotypowemu myśleniu na temat romantyzmu, i odnajduje w nim ciągle żywe kategorie myślowe. Dowodem na to są eseje Agaty Bielik-Robson.
Kontynuacja serii „Horyzonty Nowoczesności”, prezentującej studia nad nowoczesnymi nurtami w literaturze, teorii, filozofii i historii kultury. Tom poświęcony badaniom literackim Ryszarda Nycza.
Autor podejmuje próbę opisania tego, co pozostaje wykluczone z oficjalnego dyskursu kulturowego. Odwołuje się zarówno do tekstów literatury polskiej, jak i światowych badań teoretycznoliterackich.
Monografia, która jest próbą ujęcia związków literatury z muzyką w świetle najnowszych badań teoretyków intertekstualności i zarazem próba zdiagnozowania aktualnego stanu komparatystyki.