„Tohańska branka” to opowieść fantasy stylizowana na baśń. Jej motywem przewodnim jest walka dobra ze złem. Główna bohaterka, Odylia, musi stawić czoła swemu losowi. Wszelkie podejmowane przez nią próby życia po swojemu kończą się jednak porażką. Odylia doznaje bólu z powodu postępowania najbliższych jej osób: ojca, brata, przyjaciół, zawodzi ją nawet mężczyzna, którego obdarzyła miłością.
W powieści pojawia się też konieczność dokonywania wyborów. Bohaterowie sami decydują o losach świat, w którym żyją. Jeden ich wybór może zmienić wszystko... „Tohańska branka” to zatem także opowieść o dojrzewaniu do odpowiedzialności za losy swoje i innych ludzi. Na oczach czytelnika młoda, naiwna bohaterka staje się odważną kobietą, gotową wziąć na barki odpowiedzialność za życie społeczności. Procesowi wewnętrznego dojrzewania towarzyszą oczywiście łzy, bunt, poczucie własnej słabości, lecz dzięki nim postać stworzona przez Anetę Rzepkę staje się wiarygodna i na wskroś ludzka.
W świecie bohaterki jest jednak miejsce na wartości ponadczasowe i zarazem magiczne: przyjaźń i miłość, które ostatecznie – jak to w baśniach bywa – odnoszą zwycięstwo. Uczucia towarzyszące młodości, a także chwile wahań i słabości, choć pokazane w baśniowych realiach, nie odbiegają daleko od tych rzeczywistych. W życiu Odylii jest czas na niepewność, pierwsze romanse, ale też na coraz bardziej dojrzałe decyzje. Dzięki temu właśnie historia głównej bohaterki „Tohańskiej branki” stanie się bliska niejednemu czytelnikowi, a zakończenie nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei.