Książka roku 2023 według „Timesa”, „Sunday Timesa”, „The Economist”, „Daily Mail” i Amazona
Bestseller nr 1 na liście „Sunday Timesa”
Prawa sprzedane na ponad 30 rynkach
Żywność wkroczyła w nową erę. Większość kalorii, które spożywamy, pochodzi z całkowicie nowego zestawu substancji zwanych żywnością ultraprzetworzoną, czyli taką, która została zaprojektowana, wyprodukowana i zareklamowana tak, aby jak najbardziej uzależniać. Ale czy naprawdę wiemy, jak działa na nasz organizm?
Chris van Tulleken, lekarz i osobowość medialna, zabiera nas w podróż po świecie wysokoprzetworzonej żywności i konfrontuje z przytłaczającą rzeczywistością, uświadamiając, że ani ćwiczenia, ani siła woli nie mogą nas uratować. Pokazuje też, co UPF – od angielskiego ultra-processed food – robi z naszymi ciałami, zdrowiem, wagą i planetą (spoiler: nic dobrego).
Zbyt długo wmawiano nam, że to naszą odpowiedzialnością jest dokonywanie innych, lepszych wyborów, podczas gdy przy obecnym stanie rzeczy jest to praktycznie niemożliwe. Jest to więc książka o naszych prawach: prawie do wiedzy o tym, co jemy, i o tym, jaki wpływ wywiera to na nasz organizm. A przede wszystkim o prawie do dobrej żywności w przystępnej cenie.
(Opis pochodzi od wydawcy).
🔔Jak przeczytać „Ultraprzetworzeni ludzie” ebook ?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android),
• na czytniku ebooków typu Kindle, PocketBook, inkBook itp.,
• na komputerze – w darmowych programach Calibre, Adobe Digital Editions,
• w przeglądarce internetowej – np. Firefox z dodatkiem EPUBReader.
Po zakupie ebook pobierzesz w formacie epub i mobi.
🎧 Wolisz słuchać?
W Publio.pl książka dostępna jest także w formacie mp3 jako „Ultraprzetworzeni ludzie” audiobook.
Twój jogurt to tylko złudzenie!
Producenci żywności ultraprzetworzonej (UPF) kuszą obietnicami zdrowych dodatków, podczas gdy tak naprawdę serwują nam koktajl tanich zamienników i sztucznych ulepszaczy.
Oszczędzają na produkcji, a my płacimy cenę - nie tylko wyższą, ale i zdrowiem.
Daj się porwać w podróż po świecie ultraprzetwarzania i odkryj szokującą prawdę o jedzeniu, które codziennie ląduje na Twoim talerzu!
„Ultraprzetworzeni ludzie. Dlaczego wszyscy jemy rzeczy, które nie są jedzeniem... i czemu nie możemy przestać?” ebook analizuje problem "ultraprzetworzonej żywności" (UPF), czyli produktów spożywczych, które podlegają dużej obróbce i często zawierają sztuczne dodatki, takie jak emulgatory, stabilizatory i aromaty. Chris van Tulleken analizuje wpływ UPF na zdrowie człowieka i środowisko, opisując jego historię, proces produkcji, marketing i wpływ na organizm.
W książce pojawiają się również przemyślenia autora na temat odpowiedzialności producentów UPF za problemy zdrowotne społeczeństwa, analizuje ich strategię marketingową, która skupia się na tworzeniu złudzenia zdrowej żywności i maskowaniu jej prawdziwych składników. Autor podkreśla, że UPF może być uzależniająca i negatywnie wpływać na zdrowie, przyczyniając się do epidemii otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Zwraca także uwagę na fakt, że UPF stanowi problem nie tylko dla zdrowia jednostki, ale również dla środowiska, przyczyniając się do degradacji środowiska i wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
Fragment „Ultraprzetworzeni ludzie. Dlaczego wszyscy jemy rzeczy, które nie są jedzeniem... i czemu nie możemy przestać?” ebook:
W ciągu miliardów lat nasze organizmy doskonale dostosowały się do korzystania z różnych rodzajów pożywienia.
Ale w ciągu ostatnich 150 lat jedzenie stało się... czymś, co nie jest jedzeniem.
Zaczęliśmy spożywać substancje składające się z nieistniejących wcześniej cząsteczek stworzonych w procesach, z którymi nie mieliśmy styczności nigdy wcześniej; substancje, których nie można nawet nazwać jedzeniem. Kalorie w naszej diecie coraz częściej pochodzą ze skrobi modyfikowanej, cukru inwertowanego, hydrolizowanych izolatów białkowych i olejów roślinnych, które poddano procesom rafinacji, bielenia, dezodoryzacji, uwodornienia i interestryfikacji. Z tych kalorii tworzy się mikstury przy użyciu substancji zupełnie nowych dla naszych zmysłów, takich jak sztuczne emulgatory, niskokaloryczne słodziki, gumy stabilizujące, substancje utrzymujące wilgoć, substancje zapachowe, barwniki, stabilizatory kolorów, środki spulchniające i utwardzające, substancje zagęszczające i rozrzedzające.
Substancje te zaczęły się pojawiać w naszej diecie pod koniec XIX wieku i stopniowo zyskiwały coraz większą popularność. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku ten szturm tak przybrał na sile, że dziś produkty tego rodzaju stanowią większość pożywienia mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz USA i mają znaczący udział w diecie niemal każdego społeczeństwa na Ziemi...