Październikowy miesięcznik „W drodze” o życzliwości, zbliżającej się katastrofie samotności oraz o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce. W tym numerze również rozmowa z jedynym polskim trapistą, Michałem Zioło OCSO, który porzucił Europę i zamieszkał w górach Atlas.
144 strony – idealne na jesienne coraz dłuższe wieczory!
O życzliwości
Uśmiech i życzliwość to coś, co pomaga w codziennych kontaktach, co sprawia, że żyje nam się przyjemniej, że jesteśmy dla siebie lepsi. Co ciekawe, badania pokazują, że życzliwości nam przybywa i że obcokrajowcy postrzegają nas jako ludzi życzliwych i uśmiechniętych. Więcej o badaniach, o nas i o życzliwości pisze socjolog Rafał Cekiera.
Cieszy to, że stajemy się społeczeństwem ludzi miłych i życzliwych, ale skoro jest tak dobrze, to dlaczego przybywa pacjentów na kozetkach u terapeutów? Dlaczego niektórzy, idąc do pracy, czują paraliżujący lęk i garściami łykają leki uspokajające? O tym problemie rozmawiają Dariusz Duma i Katarzyna Kolska.
Pokolenie „B”
Życzliwość prowadzi nas do kolejnego tematu: Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Beczka w Krakowie u dominikanów obchodzi sześćdziesięciolecie (#B60). Ile się tam ludzi przewinęło, ilu studentów znalazło tam swoje miejsce. Ile się zawiązało przyjaźni, małżeństw, ilu młodych ludzi odkryło swoje powołanie do życia zakonnego lub kapłańskiego. Jedną z nich jest Benedykta Karolina Baumann OP, która opowiada nie tylko o swojej drodze do zakonu, ale także o cudownych latach spędzonych w duszpasterstwie.
Ale czy dziś, w dobie indywidualizmu, duszpasterstwo nie jest już przeżytkiem, skoro coraz rzadziej spotykamy się z ludźmi, coraz mniej chętnie jesteśmy razem, mamy tysiąc znajomych na Facebooku i nikogo, z kim moglibyśmy pójść na kawę? Co się z nami stało? Czy jesteśmy jeszcze wspólnotą jako naród, jako społeczeństwo, jako rodzina? O tym rozmawiają Tomasz Maćkowiak i Jarema Piekutowski.
Duszpasterstwo akademickie z założenia było nie tylko miejscem, gdzie miło spędzało się czasi poznawało przyszłego męża czy żonę, ale było też kuźnią katolickiej inteligencji. Dziś mielibyśmy duży problem, by określić, nie tylko kto to jest katolicka inteligencja, ale kogo wogóle należy zaliczyć do inteligencji. Czym ona się różni od reszty społeczeństwa? I czy istnie jejeszcze taka grupa społeczna? Michalina Kaczmarkiewicz pyta, socjolog Piotr Kulasodpowiada.
Rocznice
Dla młodszych czytelników to już tylko historia, tragiczne wydarzenia, jakich wiele w naszejdalszej i bliższej przeszłości. Dla tych nieco starszych męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki zamordowanego przez ubowców to historia, którą przeżywali osobiście, byli świadkami obrzydliwych kłamstw wypowiadanych z zimną krwią przez ówczesnego rzecznikaprasowego rządu Jerzego Urbana. Od śmierci dziś już błogosławionego księdza Jerzego mija właśnie czterdzieści lat, a o jednym wydarzeniu z jego życia opowiada Stanisław Zasada. W rocznicowym klimacie pisze też Marcin Cielecki, który przypomina postać poety -Zbigniew Herbert skończyłby sto lat. To wyśmienity tekst, który pochłonie nie tylko wielbicielipoezji.
Rozmowa w drodze
Katarzyna Kolska i jedyny polski trapista Michał Zioło OCSO rozmawiają o życiu zupełnieinnym. Zakonnik przez wiele lat mieszkał w klasztorze Notre-Dame d’Aiguebelle we Francji, akilka lat temu opuścił Europę i zamieszkał w górach Atlas. Opowiada, po co przyjechał do Afryki, o sąsiadach muzułmanach, którzy poganiają czasami braci trapistów, żeby nie spóźnilisię na modlitwę.
I jeszcze…
W tym numerze jak co miesiąc wyśmienite i wzruszające felietony, recenzje oraz komentarze do niedzielnych czytań – dominikanie na niedzielę. Kup i czytaj „W drodze”!
SPIS TREŚCI
ROZMOWA W DRODZE
Ja jestem szerpa z Atlasu / nowa książka jedynego polskiego trapisty „33 listy z Atlasu.
Antidotum na religijne barbarzyństwo”rozmawiają Michał Zioło OCSO i Katarzyna Kolska
O ŻYCZLIWOŚCI
Jesteście tacy mili / jak widzą nas inni
Rafał Cekiera
Życzę panu miłego popołudnia / empatia, uśmiech, otwartośćrozmawiają Dariusz Duma i Katarzyna Kolska
POKOLENIE „B”
Jest inaczej, niż myślicie / po co nam duszpasterstwo akademickie
Benedykta Karolina Baumann OP
Koniec więzi / czy nie potrzebujemy już wspólnoty?
rozmawiają Jarema Piekutowski i Tomasz Maćkowiak
Gra w klasy / inteligencja, czyli kto?
rozmawiają Piotr Kulas i Michalina Kaczmarkiewicz
ROCZNICE
Procesja przejdzie / czterdzieści lat temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę
Stanisław Zasada
Z życzeniami dla Pana Cogito / stulecie urodzin Zbigniewa Herberta
Marcin Cielecki
ORIENTACJE
Z życia wzięte / w kinie i w domu
Magdalena Wojtaś
Na obrzeżach świata / „Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach” Katarzyny Roman-RawskiejMarcin Cielecki
DOMINIKANIE NA NIEDZIELĘ
Dar samotności / Paweł Koniarek OPSkarby mądrości / Michał Golubiewski OP
Jak odrzucić karykaturę miłości / Norbert Augustyn Lis OP
Wszyscy możemy być Bartymeuszami / Paweł Dąbrowski OP
FELIETONY
Ode mnie oczekują... / Wojciech Ziółek SJ
Święte klamory / ks. Grzegorz Strzelczyk
Wdzięczni / Dariusz DumaWakacje z duszami / Paulina WilkOduraczanie / Paweł Krupa OP
Wyglądasz, jakbyś szła / Benedykta Karolina Baumann OP Maryna z Glinek / Stefan Szczepłek