Wciągnęła cię „Gra o tron”? Nie oderwiesz się od tej książki!
Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich władców towar eksportowy. Książki o królowej dziewicy Elżbiecie czy krwawej Margot mają miliony czytelników. Nasi zaś monarchowie, zasuszeni w „Poczcie” Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni, wciąż wegetują w rezerwacie szkolnych podręczników. A przecież dzieje naszego kraju są pasjonujące i dramatyczne! Jest w nich bezwzględna rywalizacja o władzę i sukcesję, zdrady i sojusze, dworskie intrygi, romanse i walka na śmierć i życie – wszystko, czego potrzeba, by trzymać czytelnika w najwyższym napięciu. Jest też barwna sfera życia codziennego, w którym zachodnie wpływy zderzają się z sarmackim przepychem i wschodnim rozpasaniem.
„Władcy Polski” to historie królów i książąt polskich – od czasów najdawniejszych do ostatniego króla Stanisława Augusta – w zupełnie nowej odsłonie. Z rozmów z wybitnymi historykami wyłania się opowieść, która łączy cechy historycznej gawędy i solidnej porcji wiedzy dla każdego.
„Tę książkę można by streścić: «od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego», lub równie dobrze: «od Jerzego Strzelczyka do Piotra Ugniewskiego», bo to oni otwierają i zamykają listę znakomitych badaczy naszej przeszłości, którzy opowiadają nam o sukcesach i klęskach, zaletach i wadach, jak też o dokonaniach i tajemnicach naszych koronowanych władców. Jest to więc zarówno poczet polskich książąt i królów, jak i swoisty poczet polskich historyków, którzy o poszczególnych władcach wiedzą chyba wszystko. Jest to wiedza fascynująca w wielu detalach, o których przeciętny Polak nie ma pojęcia, a które autorzy potrafią wyciągnąć od swoich uczonych rozmówców. To sprawia, że te wywiady udatnie zastępują rozmowy z samymi władcami, których niestety nie możemy wypytać o ciekawe szczegóły z ich życia. Polecam!” – prof. Przemysław Urbańczyk, mediewista, archeolog, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego
„Najlepsi polscy historycy o najważniejszych postaciach z naszych dziejów. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą wiedzieć, co zmienia się w naszym postrzeganiu przeszłości, co nowego odkryto w biografiach polskich królów i jakimi mitami wciąż karmią nas podręczniki” – Kamil Janicki
historyk, publicysta, pisarz, redaktor naczelny portalu Ciekawostkihistoryczne.pl
WE „WŁADCACH POLSKI” O WŁADCACH OPOWIEDZIELI:
prof. Maria Bogucka (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Marek Ferenc (UJ), prof. Tomasz Jurek (Polska Akademia Nauk), prof. Maria Koczerska (Uniwersytet Warszawski), dr Andrzej K. Link-Lenczowski (Uniwersytet Jagielloński), prof. Jacek Maciejewski (Uniwersytet Bydgoski im. Kazimierza Wielkiego), prof. Mirosław Nagielski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Adam Perłakowski (Uniwersytet Jagielloński), prof. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski.), prof. Henryk Samsonowicz (Uniwersytet Warszawski), prof. Maciej Serwański (UAM), dr hab. Aleksandra Skrzypietz (Uniwersytet Śląski), prof. Jerzy Sperka (Uniwersytet Śląski), prof. Jerzy Strzelczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr hab. Piotr Ugniewski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Piotr Węcowski (Uniwersytet Warszawski), prof. Henryk Wisner (PAN), prof. Przemysław Wiszewski (Uniwersytet Wrocławski.), prof. Jerzy Wyrozumski (Uniwersytet Jagielloński).
ROZMOWY PRZEPROWADZILI:
BEATA MACIEJEWSKA – historyk, od 1992 r. dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka książek historycznych, m.in. „Elżbietańska fara”, „Wrocław. Dzieje miasta”, „Wrocław walczy o wolność”, „Spacerownik wrocławski”, autorka tygodnika „Ale Historia”. Laureatka wielu nagród, m.in. Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, Kulturalnej Nagrody Śląska przyznawanej przez rząd Dolnej Saksonii i Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
MIROSŁAW MACIOROWSKI – z zawodu inżynier, z pasji i zamiłowania dziennikarz historyczny. W „Gazecie Wyborczej” pracuje od 1992 r., redaktor naczelny dodatku „Ale Historia”. Laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2002 r., finalista nagrody im. Dariusza Fikusa w 2011 r. za książkę „Sami swoi i obcy” o powojennych przesiedleniach z Kresów Wschodnich.