Co było pierwsze, nauka czy religia?
Nauka pozwoliła nam odkryć tysiące tajemnic natury, opanować jej siły i opracować nowe technologie, które zmieniają nasze życie. Duchowość nie próbuje dokonywać zmian, koncentruje się natomiast na tym, co niewidoczne – na poszukiwaniu sensu istnienia i naszego miejsca na tym świecie.
– Który z tych światopoglądów jest Ci bliższy?
– Czy nauka precyzyjnie opisuje wszechświat, czy może lepiej sobie z tym radzą starożytne doktryny filozoficzne, ponieważ docierają do tajemnic, które pozostają daleko poza zasięgiem naukowców?
– Po co nam neurobiologia? Jak nauka i religia postrzegają ciało i umysł?
– Co rozumiemy pod pojęciem „bóg” i do czego jest on nam potrzebny?
Niniejsza książka stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na te pytania. Jeśli chcesz poznać siłę argumentów obu stron i upewnić się, że obrałeś właściwą drogę, albo pragniesz bliżej zaznajomić się z punktem widzenia strony przeciwnej, ta lektura będzie dla Ciebie źródłem wielu przemyśleń. Gorąca dyskusja, jaka toczy się między dwoma błyskotliwymi umysłami, z których jeden reprezentuje naukę, a drugi świat duchowy, to prawdziwa intelektualna uczta, a zarazem bardzo głębokie emocjonalne przeżycie.
O autorach:
DEEPAK CHOPRA jest z wykształcenia internistą endokrynologiem, jest również autorem ponad 60 książek przetłumaczonych na ponad 85 języków. Jego książki trafiły również na listę bestsellerów „New York Timesa”, zarówno w kategorii fikcji literackiej, jak i literatury popularnonaukowej. Deepak Chopra jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu nowej duchowości.
LEONARD MLODINOW obronił pracę doktorską z fizyki teoretycznej na University of California w Berkeley. Jest wykładowcą na Caltech oraz autorem bestsellerów z listy „New York Timesa”, w tym takich pozycji jak „Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los” czy „Wielki projekt”. Ta druga książka została napisana wspólnie ze Stephenem Hawkingiem i trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów „New York Timesa”. Leonard Mlodinow jest także autorem książek „Euclid’s Window: the Story of Geometry from Parallel Lines to Hyperspace” oraz „Feynman’s Rainbow: a Search for Beauty in Physics and in Life”. Pisał również na potrzeby serialu „Star Trek. Następne pokolenie”.