„Czarownicy” Elżbiety Dzikowskiej otwierają nową serię wydawniczą pt. „Podróże z Mistrzami”, w której będą prezentowane ponadczasowe opowieści podróżne znakomitych autorów „Kontynentów”. W pierwszym t...
Studium poświęcone przekładom Cycerona i dokonanym przez niego modyfikacjom, które tworzyły iluzję jednomyślności łączącej w kwestiach moralności rzymskiego filozofa z wielkimi greckimi autorami.
Panorama niemal stu lat polskiej literatury oglądanej z perspektywy ulicy. Swój przegląd literackich ulic autor opiera na trzech najważniejszych datach w historii najnowszej: 1918–1944–1989.
Monografia poświęcona poezji młodego Miłosza. Rozpatruje świat przedstawiony w wierszach przyszłego noblisty w kategoriach sprzeciwu i buntu wobec zastanej rzeczywistości.
Studium poświęcone kategorii przestrzeni w twórczości autora znakomitego „Zasypie wszystko, zawieje...”, który w swej prozie przedstawiał proces unicestwienia polskiej tradycji kresowej.
Książka o przewrotnej grze językowej, którą podjął mistrz polskiego romantyzmu, by przedstawić w swej poezji kolejne wcielenia archetypu Nikogo, którego pierwowzorami są Odys Homera i Nemo Radulphusa.
Studium poświęcone cielesności w prozie Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza. Autorka pracy rozpatruje wizję człowieka i rzeczywistości oraz koncepcję kultury i tożsamości w twórczości obu pisarzy.
Monografia podejmująca próbę przyjrzenia się i zweryfikowania powszechnej opinii, według której filozofia niemiecka – od Kanta do Hegla – miała decydujący wpływ na literaturę polskiego romantyzmu.
Publikacja, która przedstawia romantyzm à rebours, z jego bohaterami – banitami i destruktorami, pysznymi i gniewnymi, nieufnymi i bezwstydnymi, cechującymi się szaleńczą brawurą i wielkim rozmachem.
Zbiór studiów poświęconych emigracyjnym narracjom tożsamościowym w twórczości takich poetów jak Stanisław Baliński, Marian Czuchnowski, Józef Łobodowski, Jerzy Pietrkiewicz czy Bronisław Przyłuski.
Studium zogniskowane na postaci i twórczości znakomitego poety Romana Brandstaettera. Pokazuje dramatyzm walki o uznanie prawa do tworzenia kultury międzywojennej przez polskich Żydów.
Jeden z najbardziej tajemniczych twórców międzywojnia ukazany w perspektywie biograficznej i literackiej jako poeta, tłumacz, publicysta i ważna postać europejskiej awangardy.
Wielowymiarowy portret znakomitego krytyka literackiego – sumiennego świadka wydarzeń 2. połowy XX wieku, wrażliwego poszukiwacza religijnej tożsamości, pisarza wadzącego się z cenzurą i z samym sobą.
Pierwsza polska monografia „Elegii duinejskich” Rainera Marii Rilkego – najbardziej dojrzalszego dzieła wielkiego austriackiego poety, pisanego w czasie zmagań ze śmiertelną chorobą.
Zaskakujące studium związków łączących wyobraźnię muzyczną Karola Szymanowskiego z fantazmatyką jego skrywanych przed publicznością dzieł literackich i zapisków autobiograficznych.