Nauka powinna sprawiać taką radość, żeby myśl o zbliżających się wakacjach napawała dzieci smutkiem. Dzieciństwo powinno być tak piękne, żeby przez całe życie każde wspomnienie o nim dodawało nam sił.
Książka „Wszystkie dzieci są zdolne” wyjaśnia, dlaczego w obecnym systemie wychowania i edukacji konieczne są radykalne zmiany. Przestarzała koncepcja „różnicowania talentów” nie tylko ma zgubny wpływ na dzieci, lecz także szkodzi całemu społeczeństwu. Powinniśmy zaprzestać wywierania presji na naszych najmłodszych.
Wyniki badań nad mózgiem pokazują bardzo wyraźnie, że każde dziecko jest na swój sposób zdolne. Warto zatem tę wiedzę przełożyć na edukacyjną rzeczywistość.
Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, jaki potencjał nosiliśmy w sobie w dzieciństwie, o czym marzyliśmy najbardziej, do czego potrafiliśmy się zapalić, co nas napędzało i w czym byliśmy szczególnie uzdolnieni. Kto z nas zadaje sobie czasem pytanie, które z jego talentów nie miały okazji się rozwinąć? A czy mamy świadomość tego, jakie zdolności drzemią w naszych dzieciach? Co robią naprawdę dobrze, a czego nie potrafią?
Spis treści
Wstęp do wydania polskiego 7
1. Na początek… 11
2. To coś więcej niż cud: zdolności, z którymi dzieci przychodzą na świat 37
Miłość i sympatia 42
Otwartość i radość z odkrywania świata 49
Kreatywność i radość tworzenia 56
Zaufanie i wiara w dobrą przyszłość 62
Wytrwałość i upór 69
Uważność i empatia 76
3. Odpowiednia pomoc dla wszystkich zamiast niewłaściwego wspierania uczniów zdolnych: jak dzieci mogą rozwijać swoje talenty 85
Jak rodzą się talenty 87
Rozwijanie talentów 98
4. Zmarnowane talenty 111
Zdradzona miłość 119
Zniszczona radość z odkrywania świata 131
Zduszona potrzeba kształtowania rzeczywistości 140
Nadużyte zaufanie 149
Złamany upór 163
Stłumione współczucie 169
5. Spełnione życie: czego naprawdę potrzeba dzieciom 177
Linki do stron szkół oraz instytucji praktykujących i promujących tezy przedstawione w książce „Wszystkie dzieci są zdolne” 195