W naszych burzliwych czasach nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądało jutro. Lecz wiemy, że jutro zależy od tego, co zrobimy dzisiaj, teraz. Dlatego nie mamy prawa do pesymizmu – mówią Anne Applebaum i Donald Tusk w swoich rozmowach o najważniejszych wyborach, przed jakimi stoją Polska, Europa i świat.
„Wybór” (ebook w formacie epub i kindle mobi) to przede wszystkim książka przeciw poczuciu bezsiły i bezradności, a także o powrocie nadziei i wiary w zwycięstwo demokratycznych wartości i demokratycznego świata. Ale to więcej niż apel – to również opowieść o drogach, które do tego prowadzą.
Anne Applebaum i Donald Tusk w dwunastu błyskotliwych rozmowach odpowiadają na najgorętsze pytania dotyczące Polski i Europy:
- Dlaczego Unia Europejska, chociaż jest potęgą, częściej bywa chłopcem do bicia?
- Na czym polega pakt z diabłem, który podpisali Orban, Kaczyński i inni autorytaryści?
- Jak podzieliliśmy się na obce sobie plemiona i czy potrafimy mimo to wspólnie żyć?
- Jak sprawić, by w kryzysie migracyjnym przyzwoitość nie stała się synonimem bezradności a ksenofobia synonimem skuteczności?
- Dlaczego Polska może stać się państwem frontowym i jakie mogą być tego konsekwencje?
- Czy patriotyzm nieuchronnie zagarnęli dla siebie nacjonaliści?
- Dlaczego Rosja chce podzielić Europę?
- Czy Chiny wygrają cyfrową walkę o kontrolę nad światem?
- Jak demokraci mają znów wygrywać wybory – nie tylko w Ameryce?
- Jak bardzo boli hejt?
Anne Applebaum i Donald Tusk oprowadzają nas nie tylko po kluczowych problemach współczesnego świata, ale też po kulisach polityki. W ich rozmowach głęboka analiza współczesności przeplata się z opowieściami i anegdotami o Joe Bidenie, Viktorze Orbanie, Borisie Johnsonie, Angeli Merkel, Emmanuelu Macronie, Władimirze Putinie, Jarosławie Kaczyńskim.
Te wyjątkowe wypowiedzi są zderzeniem dwóch uzupełniających się, a czasem pozostających w żywym sporze perspektyw: wybitnej publicystki i autorki książek o najnowszej historii oraz wytrawnego praktyka, który poddaje polityczne teorie, również te gorąco przez siebie wyznawane, wielowymiarowej weryfikacji.
Donald Tusk:
Niezależnie od okoliczności musimy na nowo uwierzyć w swoje siły i w swoje racje. Za dużo było i jest po naszej stronie i w nas samych ponuro zawodzących Kasandr, rozpaczających Priamów, tragicznych Hektorów i pechowych Achillesów, a za mało Odyseuszy, sprytnych, nieustępliwych, szukających rozwiązań nieszablonowych, a przecież odważnych i wiernych. I zwycięskich!
Anne Applebaum:
Mam mówić moim dzieciom i ich przyjaciołom, że to już koniec, że demokracja się skończyła, a Chiny wygrają? Że Europa skazana jest na rozpad? To nie tylko jest nieodpowiedzialne. To przede wszystkim nieprawda, w każdym razie nie musi być prawda, i naszym obowiązkiem jest nieustannie powtarzać, że historia nie jest zdeterminowana, demokracja powróci, a chiński model nie musi zapanować na całym świecie.
Fragment ebooka „Wybór” Anne Applebaum, Donald Tusk (w Publio w formacie epub, kindle mobi):
ANNE APPLEBAUM Dlaczego wróciłeś?
DONALD TUSK Chcesz krótką odpowiedź czy długą?
AA A którą ty wolisz?
DT Szczerze? Nie mam krótkiej odpowiedzi. Pamiętasz ten czas, marzec 2020...
AA Pierwsza fala pandemii.
DT Ale jeszcze przez chwilę podróżowaliśmy bez przeszkód. Wróciłem właśnie z Rumunii, po drodze miałem spotkania w Monachium i Luksemburgu i od jednego z europejskich ministrów usłyszałem przerażające prognozy dotyczące pandemii: że zachoruje ponad połowa populacji i jeśli nie wynajdziemy szczepionki oraz skutecznych lekarstw, śmiertelność może przekroczyć dwa procent, czyli że w Europie umrą miliony ludzi. Armagedon. Brzmiało to groźnie, choć wciąż trochę abstrakcyjnie. Ale już kilka dni później sytuacja w Brukseli stała się dramatyczna. Gdzieś w połowie marca poczułem się grypowo, gorączka, po dwóch dniach pojawiły się duszności, więc przestraszyłem się nie na żarty. Przyjechała do mnie lekarka, która opiekowała się naszą polską grupą. Ubrana w kombinezon zbadała mnie i stwierdziła, że to prawdopodobnie COVID, ale dopóki jestem w jako takiej formie, odradza szpital. „Bo jeśli to COVID, i tak nie pomogą, a jeśli nie, w szpitalu na pewno pan się zarazi. Gdy zacznie się pan dusić, proszę natychmiast dzwonić”. I tak utknąłem na dwa tygodnie na kwarantannie, a potem na długie sto dni w Brukseli, no bo lockdown, blokada granic. To był wyjątkowy czas. Kiedy tylko stanąłem na nogi, rozpocząłem codzienne wędrówki po wymarłym mieście. Bruksela była zupełnie opustoszała, bezludne ulice zalane kwietniowym słońcem robiły niesamowite wrażenie. Przypominało to sceny z klasycznych filmów katastroficznych, a jednocześnie przywoływało obrazy z dzieciństwa, z czasów, gdy na mojej gdańskiej ulicy samochody były rzadkim widokiem. Nakręciłem telefonem film i wysłałem go wnukom. Nie uwierzyły, że tak wygląda centrum Brukseli w samo południe.
Któregoś dnia dotarła do mnie wiadomość o ciężkiej chorobie mojego przyjaciela Timothy’ego Snydera. Otarł się o śmierć, napisał później o tym książkę, szpitalne zapiski o wolności. W tym czasie w Brukseli na COVID umierały każdego dnia dziesiątki, a wkrótce setki ludzi. Jednocześnie z kraju dochodziły coraz bardziej niepokojące sygnały o manipulacjach władzy przy wyborach prezydenckich, dyskusjach na temat wprowadzenia stanu wyjątkowego i o zawieszeniu kampanii przez Małgorzatę Kidawę-Błońską – moralnie uzasadnionym, ale politycznie ryzykownym. Lęk o rodzinę w Polsce, nasilające się głosy – słyszane właściwie od Pekinu i Moskwy po Rzym i Waszyngton – o kryzysie, a nawet immanentnej słabości demokracji, która nie jest w stanie odpowiedzieć na wyzwanie, jakim jest pandemia, migracje i terroryzm, do tego nasilająca się propaganda, głównie rosyjska i chińska, ale szeroko rezonująca w Europie, o klęsce Unii w jej walce z zarazą – to wszystko budowało nastrój jeśli nie ponury, to na pewno skłaniający do refleksji. Książki były ratunkiem, chroniły przed zbyt czarnymi myślami. Márai z kolejnym tomem Dzienników, autobiografia Jerzego Borejszy, świetne rozmowy Stasiuka z Wodecką. Przez moment myślałem nawet o napisaniu autobiografii, zacząłem robić jakieś notatki...
Cytaty z ebooka „Wybór” Anne Applebaum, Donald Tusk (w Publio w formacie epub, kindle mobi):
Anne Applebaum
Unia jest największą gospodarką świata, ale co z tego, skoro jako związek 27 państw jest dość słaba. Gdyby była jednością, mogłaby stawić czoła nawet Chinom — zarówno w kwestiach handlu, praw człowieka, jak i uchodźców. Tymczasem jest na to zbyt wątła, a do tego osłabiona przez brexit. I nic nie wskazuje na to, że mogłaby się w jakiejś realnej perspektywie głębiej zintegrować.
Może pasja pojawi się dopiero wówczas, gdy padnie pytanie dotyczące fundamentu demokracji: czy następne wybory w Polsce będą naprawdę wolne? Cały aparat państwa pracuje na rzecz PiS. Nie wiem, czy w takiej sytuacji można jeszcze mówić o wolnych wyborach. Mam wrażenie, że tego pytania nadal nikt nie zadaje na poważnie.
Donald Tusk
Orbán w chwili szczerości, a byliśmy jeszcze wtedy w niezłych relacjach osobistych, opowiedział mi, że na prośbę Kaczyńskiego napisał mu regularną ściągawkę, jak sprawić, żeby „w Warszawie był kiedyś Budapeszt”. I Kaczyński krok po kroku realizuje ten scenariusz w najdrobniejszych szczegółach.
Oni wszyscy wpędzili się w tę samą pułapkę. Władza nie jest dla nich tylko fragmentem życia, w którym robią lepsze czy gorsze rzeczy, sposobem na realizację pomysłów, idei, ambicji. Oni muszą rządzić dożywotnio, bo rządzenie zmieniło się w metodę zapewnienia sobie bezkarności, w sztukę przetrwania.
O Autorach:
Anne Applebaum – dziennikarka „The Atlantic” i wykładowczyni w Johns Hopkins University w Baltimore. Absolwentka Uniwersytetu w Yale oraz London School of Economics. Autorka książek „Gułag” (Nagroda Pulitzera 2004), „Za żelazną kurtyną”, „Czerwony głód”, „Matka Polka” (z Pawłem Potoroczynem), „Zmierzch demokracji”.
Zarówno „Gułag”, jak i „Za żelazną kurtyną” były nominowane do National Book Award.
Wieloletnia dziennikarka i redaktorka „Washington Post”, była zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Spectator”. Wykładała na wielu uniwersytetach, w tym Yale, Harvard, Columbia, Oxford, Cambridge, Zurych i Humboldt.
Mieszka w Londynie, Warszawie i Chobielinie pod Bydgoszczą. Jej mężem jest Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych RP, mama dwóch synów.
Donald Tusk, z wykształcenia historyk, z zawodu polityk. Jako student współtworzył Studencki Komitet Solidarności i współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Był inicjatorem powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Gdańsku. W 1980 roku pracował jako dziennikarz „Samorządności”, drugiego niezależnego tygodnika NSZZ „Solidarność”. Redaktor prasy podziemnej w czasie stanu wojennego, a w latach 1984–1989 robotnik wysokościowy w spółdzielni Świetlik. Współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego (1990) i Platformy Obywatelskiej (2001). W latach 2007–2014 prezes Rady Ministrów, od 2014 do 2019 roku przewodniczący Rady Europejskiej. 1 grudnia 2019 roku został szefem Europejskiej Partii Ludowej, a 24 października 2021 wrócił na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
Autor książek i albumów o Gdańsku oraz „Szczerze” – osobistego dziennika Przewodniczącego Rady Europejskiej. Wydawca pierwszego elementarza kaszubskiego i słownika polsko-kaszubskiego dla dzieci. Mąż Małgorzaty, ojciec Kasi i Michała, dziadek pięciorga wnucząt.
Jak przeczytać ebook „Wybór”; autor: Anne Applebaum, Donald Tusk; wydawca: Wydawnictwo Agora [ebook do pobrania w formacie epub i kindle mobi]?
Książkę przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio, a także na czytnikach Kindle, inkBOOK, PocketBook, Onyx itp., na komputerze, telefonie i tablecie. Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem ebooka.
Książka dostępna jest także w formacie mp3 jako audiobook „Wybór”