Błyskotliwa próba wyjaśnienia fenomenu seriali anime w kontekście popularności, jaką cieszą się nie tylko w samej Japonii, ale przede wszystkim w świecie Zachodu, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
Zbiór interdyscyplinarnych studiów, których głównym bohaterem jest pies. Poświęcony m.in. ewolucji jego roli społecznej we współczesnej Polsce – od czysto użytkowej aż po status członka rodziny.
Książka dla rodziców, pedagogów, nauczycieli i wychowawców. Oparty na aktualnych badaniach zbiór artykułów na temat wychowania dzieci w społeczeństwie uzależnionym od środków masowego przekazu.
Portret teatru polskiego i krytyki teatralnej po 1989 r. ukazany przez metamorfozy, jakim w tym czasie w koncepcjach reżyserskich oraz w sposobie odbioru przez widzów ulegał słynny romantyczny dramat.
Książka o rynku wydawniczym w Polsce ostatnich kilku lat. Stanowi zarys zagadnień i próbę wytyczenia kierunków, w których powinna podążać współczesna socjologia literatury.
Studia kulturowe, w których autorka – socjolożka i kulturoznawczymi – podejmuje temat przemocy wobec kobiet jako motywu sztuki, a w szczególności filmu.
Sportowe emocje z perspektywy kulturoznawców? Czemu nie! Z wnikliwej analizy autorów „Postfutbolu” dowiemy się, jak zmieniała się aura piłki nożnej od jej początków aż po czasy dzisiejsze.
Status Ślązaków, pop-nacjonalizm, kibicowanie, recepcja książki Jana Tomasza Grossa – to tylko kilka tematów, które Krzysztof Jaskułowski porusza w swej monografii. Warto poznać wszystkie!
Zbiór esejów Jana Woleńskiego, filozofa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconych konsekwencjom bycia polskim intelektualistą pochodzenia żydowskiego.
Manifest syjonistyczny, wydany w lutym 1896 r. w oryginale niemieckim, potem w tłumaczeniu angielskim, teraz w nowym przekładzie autorstwa Jacka Surzyna.
Jak wyglądało i jak wygląda obecnie codzienne życie w Izraelu? Jaka jest rzeczywistość socjalistycznego kibucu i bazy wojskowej? Nili Amit opowiada o tym w swojej fascynującej biografii.
„Ulisses”, choć legendarny i doceniony przez krytyków, nie jest lekturą łatwą. Piotr Paziński podąża w swej monografii tropem bohaterów Joyce’a i podsuwa pomysły interpretacyjne tego głośnego utworu.
Ruth Ellen Gruber delves under the skin of European society to provide a closely observed, uniquely personal take on topics ranging from politics to pop music, from architecture to local cuisine.
„Hipster to osoba zakleszczona pomiędzy intencjonalnym odszczepieniem i nieintencjonalnie zdeklasowanym indywidualistą” – co miał na myśli autor tych słów? O tym – w niniejszej monografii!
Is there Jewish life in Poland after the Shoah? Should there be? This is the main topic of a collection of essays on post-war Polish Jewry written by Konstanty Gebert.